name | autoweek.cz

První výroba LFP článků v Evropě

První výroba LFP článků v Evropě

10.05.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Společnost ElevenEs otevřela první zařízení v Evropě na výrobu LFP článků akumulátorů pro elektromobily.

Společnost ElevenEs, průkopník v oblasti akumulátorů s katodami LFP (lithio-železo-fosfátová technologie), oznámila otevření prvního průmyslového závodu v Evropě zaměřeného na výrobu LFP článků pro akumulátory. ElevenEs, podporovaná společností EIT InnoEnergy, je tak s novým výrobním závodem v srbském městě Subotica předním inovátorem pro výrobu akumulátorů v Evropě.

 

Výrobní závod se specializuje na výrobu vysoce kvalitních prizmatických článků LFP pro využití v různých oblastech, od elektricky poháněných automobilů a autobusů přes nákladní automobily až po systémy pro skladování energie. Výroba akumulátorů LFP probíhá bez niklu i kobaltu, což znamená zvýšenou udržitelnost, bezpečnost a nižší náklady. Vydrží třikrát déle než v případě konkurenčních technologií. Články EDGE společnosti ElevenEs navíc nabízejí celkově vyšší energetickou hustotu než srovnatelná jiná konstrukční řešení článků LFP.

 

Očekává se, že trh s články LFP zaznamená v nadcházejících letech významný růst. Jen za poslední dva roky vzrostl objem prodeje v tomto segmentu celosvětově o více než devítinásobek. Vzhledem k tomu, že většinu výroby LFP akumulátorů drží čínští výrobci, bude expanze tohoto odvětví v Evropě klíčová pro revoluci trhu s akumulátory v rámci EU.

 

Kromě zaměření na poskytování vysoce kvalitních článků LFP zavedla společnost ElevenEs řadu iniciativ na podporu udržitelné výroby, včetně využití obnovitelných zdrojů energie pro provoz zařízení, a to v podobě kombinace vodní, větrné a solární energie. Společnost také plánuje odebírat všechny potřebné aktivní materiály z Evropy, což výrazně sníží uhlíkovou stopu vyráběných článků LFP.

 

Otevření výrobního závodu představuje pro společnost ElevenEs významný krok vpřed. Průmyslový závod se v roce 2024 dále rozšíří a stane se továrnou společnosti s produkcí článků s kapacitou 500 MWh. Plány společnosti ElevenEs pro dalších pět let zahrnují také provozování dvou gigatováren s kombinovanou kapacitou 48 GWh, což odpovídá dostatečnému množství článků pro napájení jednoho milionu středně velkých elektromobilů ročně.