name | autoweek.cz

Renault poodhalil nové kupé SUV Rafale

Renault poodhalil nové kupé SUV Rafale

16.05.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Po pětimístném SUV Austral a velkém pěti- a sedmimístném SUV Espace je nový Rafale situován jako nový vrcholný model značky Renault. Označení Rafale je inspirován historií společnosti Renault, která ve 30. letech vyráběla i letecké motory.

Renault Rafale bude mít předpremiéru 18. června na 54. mezinárodním leteckém veletrhu Salon International de l’Aéronautique et de l’Espace v Paříži v Le Bourget. Představená maskovaná silueta evokuje výkon, odvahu, emoce a charakter. Nový Rafale bude představovat vrchol řady Renault ve spojení s novým Espace a posílí ofenzívu značky Renault v segmentu D. Po modelu Austral a jeho prodloužené verzi nazvané Espace velké kupé SUV Renault Rafale doplní rodinu modelů s hybridními pohony E-Tech založenými na platformě CMF-CD.

 

Jméno Rafale je inspirované leteckou minulostí společnosti Renault. Počátkem 20. století byl Renault průkopníkem ve výrobě spalovacích motorů pro automobily, vlaky i letadla. V roce 1933 Renault koupil výrobce letadel Caudron a vytvořil společnost Caudron-Renault. Všechna letadla této společnosti byla poté dostala jména větrů. Z jednomístného letadla C460, určeného k překonávání rekordů, se tak v roce 1934 stal Rafale. Toto jméno patří společnosti Renault od roku 1936.

 

S letadlem Rafale překonala Hélène Boucherová několik rychlostních rekordů, včetně ženského světového rychlostního rekordu na 1000 km, když 11. srpna 1934 dosáhla rychlost 445 km/h. Výcviková základna a vzletové a přistávací dráhy letiště Caudron Renault se nacházely v Guyancourtu, kde je nyní Technocentrum Renault.

 

Design letounu Caudron Renault Rafale byl dílem Marcela Riffarta. Tento inženýr a aerodynamik pracoval také na designu vozů Renault, např. modelů Nervasport a Viva Grand Sport. Viva Grand Sport byl luxusní model poháněný řadovým šestiválcovým motorem. V dobových reklamách byla za volantem tohoto vozu Hélène Boucherová, která v té době pracovala pro Renault.