name | autoweek.cz

Renault vidí v Evropě prostor pro elektrická mikroauta

Renault vidí v Evropě prostor pro elektrická mikroauta

09.12.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Značka Mobilize - Beyond Automotive společnosti Renault nedávno představila modernější verzi elektrického mikromobilu Twizy, který Renault nabízí od roku 2011. Od příštího roku bude Mobilize Duo nabízeno výhradně formou pronájmu a leasingu a později také v užitkové variantě.

Renault vidí v Evropě příležitosti pro subkompaktní vozy menší než je segment A. K tomu by se však musel změnit právní rámec. Uvedl to vedoucí oddělení pokročilých produktů a plánování společnosti Mobilize - Beyond Automotive Guido Haak. „Segmenty A a sub-A jsou rozhodně problém. Tyto mini a submini vozy však do značné míry závisí na právních rámcích a vládní podpoře,“ řekl Haak.

 

Mini vozy, jako jsou v Japonsku velmi oblíbené vozítka kei cars, jsou podle Haaka úspěšné hlavně díky silné vládní podpoře. „Určitě si to lze představit i v Evropě,“ řekl. Zda to stačí pro úspěšný obchodní model, je však stále otevřenou otázkou. Taková vozidla by v příštích třech letech trh rozhodně nedobyla. Z dlouhodobého hlediska by však mikroauta mohla být zajímavým odvětvím i pro Evropu.

 

Společnost Mobilize - Beyond Automotive se prozatím soustředí na Duo a odvozenou užitkovou verzi pro použití v oblasti pronájmu a sdílení automobilů. Kromě toho značka na nedávném autosalonu v Paříži ukázala další mikromobily, včetně elektrického konceptu Mobilize Solo pro jednu osobu.

 

V souvislosti s novou emisní normou Euro 7 Haak uvedl, že by nebylo účelné nyní přizpůsobovat technologii spalovacích motorů této regulaci. Koneckonců již dávno bylo dohodnuto zaměřit se výhradně na elektromobilitu. Namísto investování prostředků do vývoje technologie Euro 7 by podle Haaka bylo rozumnější učinit elektromobilitu dostupnější, rozšířit infrastrukturu, prodloužit dojezd a zlepšit možnosti nabíjení.