name | autoweek.cz

Revoluce v pořizování automobilů

Revoluce v pořizování automobilů

20.05.2014 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

V posledních týdnech a měsících se na českém automobilovém trhu začínají odehrávat zásadní změny ve způsobu pořizování vozidel. Pro mnoho zákazníků již není nejdůležitějším kritériem kupní cena vozu, ale celkové provozní náklady na jeden měsíc. 

Postupně se i u nás začíná uplatňovat model pořizování vozidla, na nějž jsou zvyklí zákazníci v západoevropských zemích, a který také řadu let na našem trhu prosazuje například společnost Mercedes-Benz Financial Services (MBFS) a některé další firmy.

Automobil jako spotřební zboží

Příznivé ceny, široká nabídka modelů, rychlost technologického pokroku, rostoucí nároky na hospodárnost provozu a další faktory vedou k mnohem rychlejší obnově vozového parku. Pro mnoho zákazníků již není důležitý pocit vlastnictví automobilu, ale do popředí se dostává finanční otázka, tedy celkové měsíční náklady na provoz vozidla, podle nichž provozovatel vybírá, jakou značku vozu či model si může dovolit.

Proč zrovna teď?

V segmentu nákladních vozidel a u velkých flotilových společností je tento způsob nákupu zcela běžný i u nás. Okruh těchto zákazníků je ale poměrně omezený. Společnost MBFS ve snaze o rozšíření tohoto způsobu pořízení vozidla i na další skupiny zákazníků přišla již začátkem loňského roku s nabídkou akce „Jezděte bez starostí“ pro vozy Mercedes-Benz třídy A a B, která byla určena pro běžné zákazníky. Jejich počet se následně v tomto segmentu zvýšil meziročně o více než 100 %.

Díky tomu, že se ke komunikaci měsíční platby, místo pořizovací ceny, postupně přidávají i další společnosti, otevírají se zákazníkům možnosti srovnání a to hned ve dvou rovinách: zákazník může snadno zjistit, že stejnou nebo velmi podobnou měsíční platbu může mít překvapivě jak v případě velkoobjemové tak i prémiové značky a komunikace měsíční platby namísto kupní ceny automobilu zákazníkovi umožňuje uvědomit si, že si může docela dobře dovolit i nový vůz místo ojetého.

Na půli cesty

Současné produkty pro osobní vozy jsou převážně založeny na úvěrovém financování s navýšenou poslední splátkou. Mezi ně patří i Úvěr Komfort od MBFS. Takový produkt umožňuje výrazné snížení měsíční splátky a zároveň vychází vstříc těm zákazníkům, kteří přece jen chtějí být vlastníky vozu. Ve zkratce tedy lze říci, že tento produkt snížením splátky rozšiřuje dostupnost vozů a zároveň zachovává vlastnický vztah zákazníka k vozidlu. Příkladem může být Mercedes-Benz třídy A s měsíční splátkou 5999 Kč (48 měsíců, akontace: 111 750 Kč, zůstatková hodnota: 111 750 Kč) nebo dokonce třída E s měsíční splátkou 9999 Kč (48 měsíců, akontace 206 250 Kč, zůstatková hodnota 206 250 Kč).

Budoucnost klepe na dveře

Financování s poslední navýšenou splátkou je ovšem teprve začátek. Nejnovější trend směřuje k modelu, kdy zákazník automobil pouze používá za pěvně stanovenou měsíční částku. Všechny služby (pojištění, servis, následný prodej použitého vozu, atd.) má zahrnuté ve smlouvě. Po ukončení smlouvy vůz jednoduše vrátí a přesedne do nového, což mu umožňuje jezdit stále ve spolehlivém vozidle, s aktuální úrovní bezpečnostních i asistenčních prvků.

Čím dál více zákazníků objevuje tento komfortní způsob provozu dopravního prostředku bez potřeby jeho vlastnictví. Nejsou zde žádné legislativní ani daňové překážky, všechny finanční, pojistné a servisní produkty již existují a rozšíření provozu automobilu na základě měsíčních plateb je tak již jen otázkou času.