name | autoweek.cz

Rodinu značky Dacia rozšíří Lodgy

Rodinu značky Dacia rozšíří Lodgy

05.01.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Dacia se v roce 2012 rozšíří svou modelovou nabídku o model Lodgy, kompaktní MPV, jenž se stane cenově dostupnější alternativou k Renaultu Scénic. Dacia Lodgy bude představena na ženevském autosalonu v březnu 2012.

Nízkonákladová značka Renaultu, Dacia zveřejnila první záběry sériové podoby minivanu Lodgy, jenž bude mít premiéru na ženevském autosalonu. Prodej by měl začít během letošního roku. Dacia Lodgy bude k dispozici s pěti nebo sedmi plnohodnotnými sedadly. Rodiny, hledající všestranné vozidlo za přiměřenou cenu, které se dosud poohlížely po ojetých autech, si nyní budou moci koupit nové víceúčelové vozidlo s tříletou zárukou.
Lodgy poskytne pro rumunskou značku charakteristickou kombinaci mimořádného vnitřního prostoru s řadou nezbytných doplňků, které mají splnit specifické požadavky zákazníku Dacie.
Kromě velkorysých rozměrů se Lodgy vyznačuje obvyklými znaky Dacie, tedy dostatkem místa v kabině, robustností konstrukce, umožňující provoz i na méně kvalitních cestách, a funkčním designem.
Boční pohled naznačuje poměrně prostorný interiér i pro cestující sedící na sedadlech ve třetí řadě a při celkové délce vozu 4,5 m poměrně velký zavazadlový prostor.
Název Lodgy připomíná anglické slovo lodge (domek) a odráží se v něm hlavní vlastnost modelu, což tedy praktičnost spojená se schopností pohodlně usadit rodinu a naložit její zavazadla.
Technické detaily vozu vyvíjeného pod kódovým označením J92 nebyly dosud uveřejněny. Základem ale je platforma X90 jako u Loganu. Pohonné jednotky ale nepochybně budou stejné, jako u dalších modelů Dacie, tedy turbodiesel 1,5 dCi a zážehové motory 1,2 l, 1,4 l a 1,6 l. Dacia Lodgy se nemá montovat v Mioveni u Pitesti v Rumunsku jako ostatní modely Dacia, ale v marocké továrně Renaultu v Tangeru. Propagace modelu Lodgy již zahájila závodní verze Lodgy Glace, s níž úspěšně jezdí závody na ledu bývalý mistr světa F1 Alain Prost.   
Osm let od svého opětovného vstupu na trhy v roce 2004 s modelem Logan se Dacia, náležející do skupiny Renault, stala respektovanou značkou automobilového světa. Jako průkopník přístupu \"chytrého nákupu\" si Dacia získala důvěru zákazníků zásluhou velkorysosti prostoru vzhledem k poměru své velikosti a ceny, jednoduchosti, protože specifikace výbavy se soustřeďují jen na é prvky, a spolehlivosti zásluhou použití technických řešení, která jsou prověřena u jiných vozidel skupiny Renault. Modelová nabídka Dacie v současné době zahrnuje tři základní modely - Logan ve verzích sedan, kombi s prvky minivanu MCV, dodávka a pick-up, Sandero jako hatchback a crossover Stepway a konečně Duster, což je SUV s pohonem 4x2 nebo 4x4.
Dacia připravuje i další nové projekty. Především to je městské čtyřmístné miniauto s délkou kolem 3,5 m, zatím většinou označované jako Citadine, levnou alternativu k užitkovému Renaultu Kangoo pod označením Project K97 a sedan střední třídy dlouhý 4,7 m zatím označovaný X52. Už v roce 2013 by se ale měla představit především nová generace Loganu prodloužená na 4,4 m.