name | autoweek.cz

Roste obliba nákupu léků u čerpacích stanic

Roste obliba nákupu léků u čerpacích stanic

01.08.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Možnost zakoupit si léky mimo lékárny využívá stále více českých zákazníků.

Prodej vyhrazených léčivých přípravků mimo lékárny je v České republice možný již od roku 1998, ale teprve v poslední době se počet jejich prodejců začíná zvyšovat. Aktuálně jich je podle databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv zhruba 1970, zatímco lékáren je u nás celkem 2410.
 
Tento trend přináší výhody v podobě dostupnosti základních léčivých přípravků bez předpisu i doplňků stravy v místech, kde lékárny zcela chybí, a v časech, kdy jsou uzavřeny. Řada prodejců, zejména čerpací stanice pohonných hmot, má totiž otevřeno 24 hodin denně, 365 dní v roce.
 
Nejprodávanější je Paralen. U čerpacích stanic na dálnicích je největší zájem rovněž o Panadol a Nurofen, u čerpacích stanic ve městech to jsou to kromě těchto dvou prostředků ještě těhotenské testy a Nurofen sirup pro děti. Ceny závisí na prodejci, obvykle bývají o 10 % vyšší než v lékárnách.
 

Vyhrazené léčivé přípravky

V minulosti proběhly diskuze o tom, zda lék podaný z rukou nefarmaceutického pracovníka nepředstavuje pro kupujícího riziko. Pravda je taková, že mimo lékárny lze prodávat pouze tzv. vyhrazené léčivé přípravky. Jedná se o omezený okruh léčiv, která byla odborníky do této skupiny zařazena právě proto, že jsou vhodná pro samoléčbu. Jde o přípravky, které tlumí příznaky, ale neléčí. Při přetrvávajících problémech je proto nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc. V ČR jde o seznam asi 300 položek, naprostou většinu z toho ovšem tvoří léčivé čaje.

 
Vyhrazené léčivé přípravky jsou léky, které je možné používat bez odborné konzultace. Jsou určeny k akutnímu pokrytí individuální potřeby pacienta nebo jemu blízkých osob. Jde o běžné součásti domácích i cestovních lékárniček určené k rychlé úlevě náhle vzniklých zdravotních potíží. Mezi vyhrazená léčiva patří například čaje, dezinfekční přípravky ale i léky na léčbu mírné bolesti. Prodej vyhrazených léčiv je možný i mimo prostory lékáren u tzv. prodejců vyhrazených léčiv.
 
Vyhrazené léčivé přípravky - skupiny
- Léčiva ke snížení horečky a rychlé úlevě od akutní bolesti (např. paracetamol, ibuprofen)
- Léčiva k rychlé úlevě příznaků akutního nachlazení (např. nosní spreje, antitusika, expektorancia, pastilky, vitaminy)
- Léčiva k rychlé úlevě od příznaků akutního průjmu (např. carbomedicinalis)
- Léčiva k rychlé úlevě od zažívacích potíží
- Léčiva k rychlé úlevě při dysurických potížích
- Léčiva k ošetření a podpoře hojení drobných povrchových ran (např. desinfekce, krytí, náplasti)
- Výživové doplňky (např. vitaminy, preparáty Mg)
- Ostatní léčiva (např. zklidnění podrážděných očí, zmírnění příznaků kinetózy, zmírnění svědění po poštípání hmyzem aj.)


Prodejní místa Medipoint

Občané stále častěji a rádi berou své zdraví do svých rukou, a pokud je v lékárně zavřeno, což je mimo nákupní centra a v malých městech většinou vždy po 17. hodině, mohou si léky, se kterými má dobré zkušenosti koupit i jinde - na čerpací stanici, v recepci hotelu nebo i na dalších místech.

 
Největší český specialista na vyhrazené léčivé přípravky, společnost Medipoint Services, provozující 400 prodejních míst, získala za rok a půl činnosti zkušenostmi s prodejem vyhrazených léčivých přípravků mimo lékárenský trh v České republice.
 
Vždy jasně vizuálně identifikovatelné místo prodeje v rámci Medipoint má nezaměnitelný design, který je jedním z důležitých prvků prezentace projektu vůči zákazníkům i odborné veřejnosti. Oblíbenost a rostoucí expanze projektu spočívá také v možnosti provozovatele zvolit si z několika variant prodejních pharmaboxů.
 
Prodej probíhá vždy přes pult, v žádném případě nesmí být samoobslužný. Ve vitrínách jsou jen makety, protože skutečné léčivé přípravky se musejí skladovat v souladu s předpisy. Pro zajištění bezpečnosti spotřebitelů je klíčové, aby prodejci při skladování, nakládání a prodeji těchto léčiv dodržovali zásady dané vyhláškou č. 106/2008 Sb.
 
Mediapoint nabízí nejžádanější produkty a není ve spojení se žádným výrobcem či značkou. V nabídce nejsou tlumící léky s výjimkou Kinedrilu, u něhož se nepředpokládá, že by jej používali řidiči. V nabídce nesmějí být léky jako Aspirin nebo Acylpirin, ale ani antikoncepce, které smějí být k dispozici jen v lékárnách.
 
„Lidé na našich prodejních místech, což jsou především čerpací stanice Benzina, Shell a OMV, prodejny PONT na vlakových a autobusových nádražích a vybraná ubytovací zařízení a lázně, oceňují především to, že mají léky k dispozici v okamžiku, kdy je aktuálně potřebují. Nejčastěji hledají úlevu od akutních potíží na cestách, jako je například bolest hlavy, střevní potíže nebo bolest zad. Jednou z nejvíce žádaných položek je ale třeba i těhotenský test. Náš sortiment zahrnuje základní doplňky stravy a léky na nachlazení, bolest, střevní potíže nebo například oční kapky. V Medipoint boxech ale zákazníci naleznou také zdravotnický materiál na ošetření ran,“ říká ředitel společnosti Medipoint Services Petr Malíř.
 
Podmínky prodeje
Lidé, kteří se rozhodnou svůj zdravotní problém řešit sami a zakoupit si lék bez předpisu, by měli dodržovat několik základních pravidel. Především by si vždy měli pečlivě přečíst příbalovou informací, kde se dozví vše potřebné o léku, co obsahuje, na jaké typy potíží je určený a jak jej dávkovat.
 
Dále je důležité si hlídat, zda neužíváme dva léky se stejným složením. Léky se mohou jmenovat různě a mít přitom stejnou účinnou látku a pak hrozí předávkování. Zvláště opatrné by při samoléčbě měly být těhotné ženy, rodiče při podávání léků dětem a senioři. V neposlední řadě je dobré vědět, kdy by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc, pokud léky nepomohou.
 
„Veškerá léčiva jsou v prodejních místech prodávána z rukou odborně školeného personálu, který pečlivě dohlíží na to, aby léky zákazník dostal v pořádku. Musí se například hlídat celistvost balení, expirační doba, skladovací podmínky apod.,“ vysvětluje PharmDr. Martina Štýbnarová, která prodejce pravidelně školí, a dodává: „Pracovníci všech prodejních míst musí projít školením dle platné legislativy a získat certifikát způsobilosti prodeje vyhrazených léčivých přípravků. Jejich školení je kontinuální.“