name | autoweek.cz

Rostoucí poptávka vytváří tlak na elektrickou síť EU

Rostoucí poptávka vytváří tlak na elektrickou síť EU

17.01.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Evropská rozvodná síť je pod tlakem v důsledku rostoucí poptávky po elektromobilech a tepelných čerpadlech ale také zpožďujícími se investicemi do nové infrastruktury. Euractiv se proto ptá: Blíží se Blackout?

Klaus Müller, předseda německé Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur), je znepokojen: „Pokud bude i nadále instalováno tolik nových tepelných čerpadel a dobíjecích stanic, pak se lze obávat problémů s přetížením a lokálními výpadky v distribuční síti.“

 

Provozovatel rozvodné sítě v jižním Německu TransnetBW již vydal výzvu, aby občané snížili spotřebu energie během večera a vyhnuli se tak výpadku proudu. „Pomozte nám!“ uvedla společnost ve zprávě zveřejněné na sociálních sítích. 

 

Německo urychluje zavádění alternativních zdrojů čisté energie - větrných elektráren, střešních solárních panelů a tepelných čerpadel, po nichž v posledních měsících prudce roste poptávka. „V listopadu 2022 vzrostl evropský prodej elektromobilů o 27 % ve srovnání s předchozím rokem a totéž platí i pro tepelná čerpadla, která po silném roce 2021 s 34% růstem rostla víc než 20% tempem,“ uvedl Thomas Nowak, generální tajemník Evropské asociace tepelných čerpadel EHPA.

 

Celkově to zvyšuje tlak na elektrickou síť. „Síť čelí třem hlavním výzvám: integraci tepelných čerpadel, nabíjení elektromobilů a stále decentralizovanější výrobě elektřiny,“ říká Bram Claeys, vedoucí pracovník think-tanku zaměřeného na čistou energii Regulatory Assistance Project RAP. 

 

V Německu hrozí nedostatek přenosové kapacity zejména u místních vedení nízkého napětí. Očekává se, že šéf agentury pro sítě Klaus Müller zavede od 1. ledna 2024 přídělový systém elektřiny. Režim se zaměří zejména na nabíjecí stanice pro elektromobily a tepelná čerpadla, i když minimální dodávky budou zaručeny.

 

Nejen Německo má problémy s energetickou sítí

V Nizozemsku byli loni provozovatelé sítí zaskočeni. Kvůli rychlejší než předpokládané elektrifikaci v průmyslu a dopravě byl provozovatel sítě na jihu země zahlcen poptávkou. „V roce 2022 měla elektrická síť na jihu Nizozemska potíže s vyrovnáváním poptávky a integrací nových zdrojů energie, přičemž obojí přesahovalo administrativní kapacitu sítě,“ říká vedoucí odborník RAP Jaap Burger.

 

Energetické infrastruktury jsou složité systémy. Vzhledem k tomu, že elektřinu nelze skladovat ve velkém měřítku, musí být poptávka a nabídka neustále v rovnováze, jinak se síť zhroutí. Protože se však výroba elektřiny stává v důsledku zavádění obnovitelných zdrojů stále více decentralizovanou a přerušovanou, je zajištění dostatečné kapacity pro uspokojení poptávky stále náročnější. S blížící se zimou se loni země EU dohodly na nových mimořádných opatřeních k řešení energetické krize, včetně povinného cíle snížit spotřebu elektřiny o 5 % ve špičkách. V celé EU byli lidé vyzváni, aby omezili svou spotřebu a zabránili tak kolapsu sítě.

 

Investice do nové infrastruktury zaostávají

Vzhledem k tomu, že evropští spotřebitelé nakupují stále více tepelných čerpadel a elektromobilů, mohou s nimi elektrické sítě držet krok? Administrativní překážky způsobily značné zpoždění větších nových instalací. V důsledku toho developeři začali zaplavovat provozovatele distribuční sítě žádostmi, což situaci ještě zhoršilo. Proto byly společnosti, které chtěly instalovat velká průmyslová tepelná čerpadla nebo infrastrukturu pro rychlé nabíjení automobilů, nuceny čekat celé měsíce, aby nedošlo k přetížení sítě.

 

„Stále se nacházíme v situaci, kdy je třeba výrazně zvýšit investice do modernizace a zvýšení odolnosti distribučních sítí. V letech 2020 až 2021 jsme zaznamenali 10% nárůst investic do distribučních sítí. To, co bychom potřebovali, by byl 40% nárůst,“ vysvětluje Kristian Ruby, generální tajemník evropského sdružení energetického průmyslu Eurelectric.

 

Na začátku roku 2021 společnost Eurelectric odhadovala, že přizpůsobení sítě elektrifikaci si vyžádá investice ve výši 375-425 miliard eur. Tento odhad však bude pravděpodobně třeba revidovat. „Elektrická zařízení zdražila, zatímco klimatické výzvy se ukázaly jako bezprostřednější a vyvolávají větší potřebu investic do odolnosti. Zatímco válka na Ukrajině výrazně zvýšila ambice v oblasti zavádění obnovitelných zdrojů a elektrifikace, zvýšení investic do rozvodných sítí je skutečně chybějícím prvkem. Zatímco evropské cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie se neustále zvyšují, související investice do rozvodných sítí bývají opomíjeny, přestože na každé euro investované do obnovitelných zdrojů by mělo jít 50 centů na posílení rozvodné sítě,“ poznamenal Kristian Ruby.

 

Blackout nehrozí

Hrozí tedy kolaps elektrické sítě? „Ne, takové riziko nehrozí,“ tvrdí spolupracovník RAP Andreas Jahn. Připustil však, že „některé regiony jsou zatíženy více než jiné, což by mohlo ve střednědobém horizontu vést k regionálním problémům a přetížení sítě pokud budou investice do sítě nadále zaostávat.“

 

Pro výrobce tepelných čerpadel jsou řeči o přídělech elektřiny znepokojující. „Spotřebitelé musí mít důvěru ve svou volbu ve prospěch tepelného čerpadla. Když žádáme miliony domácností o investici, musíme vytvořit předvídatelné rámcové podmínky,“ řekla Alix Chambris, viceprezidentka pro globální veřejné záležitosti německého výrobce topných a chladicích zařízení společnosti Viessmann.

 

Německo, které dlouho spalo v oblasti inteligentních sítí, nedávno přijalo zákon na podporu instalace inteligentních měřičů a zavedení flexibilních tarifů elektřiny pro spotřebitele. Flexibilní tarify za elektřinu založené lze také využít k tomu, aby všichni nenabíjeli svá elektrická vozidla a nezapínali tepelné čerpadlo najednou.