name | autoweek.cz

Růst ceny elektřiny ohrožuje náběh elektromobility

Růst ceny elektřiny ohrožuje náběh elektromobility

22.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Expert na ekonomiku automobilového průmyslu Stefan Bratzel varuje, že přechod k elektromobilitě může selhat kvůli rychlému zdražování elektrické energie.

„Exploze cen elektrické energie by se mohla stát akutním nebezpečím pro obrat v dopravě, takže musíme být velmi opatrní. Náběh elektromobility hrozí neúspěchem pokud bude provoz elektromobilů dražší než benzin nebo nafta, protože pak by si sotva kdo koupil elektromobil. To otřásá přechodem na dopravu šetrnější ke klimatu a tomu je třeba absolutně zabránit,“ řekl zakladatel Centra pro automobilový management CAM Stefan Bratzel v rozhovoru pro Neue Osnabrücker Zeitung.

 

Dopravní expert proto vyzval německou vládu, aby rychle zasáhla. „Je potřeba regulační rámec, který udrží cenu elektrické energie pod cenami pohonných hmot aby v přímém srovnání bylo levnější ujet 100 km s elektromobilem než s motorem na benzin nebo naftu. Tento cenový rozdíl je nutný k tomu, abychom řidiče přesvědčili k přechodu k elektromobilitě,“ uvedl Stefan Bratzel.

 

Bratzel jako hrozbu vnímá také rekordní inflaci. Když je ekonomika špatná, větší nákupy by mohly být odsunuty na vedlejší kolej: „To by mohlo oddálit růst trhu, což znamená, že řidiči budou se svými motory na naftu nebo benzin na našich silnicích delší dobu. Je důležité, aby si nekupovali nové automobily se spalovacími motory. Proto vyzýváme politiky k usnadnění praktičtějšího využití elektromobility a k rozšíření dobíjecí infrastruktury.“

 

„Dlouhodobě se navíc musí zvýšit daň z motorových vozidel s motory na naftu a benzin aby lidé přecházeli na elektromobily i bez nových dotací. Elektromobily se stanou dostupnější, zatímco auta s motory na benzin výrazně zdraží až pro ně za dva a půl roku začnou platit přísnější předpisy Euro 7. Neexistuje jiný způsob, jak dosáhnout podstatné snížení CO2 v odvětví dopravy. To je důvod, proč je třeba urychlit nárůst prodeje elektrických vozidel abychom mohli dosáhnout cíle ochrany klimatu. Nevidím k tomu žádnou alternativu,“ tvrdí Bratzel.