name | autoweek.cz

Šéf General Motors rezignoval

Šéf General Motors rezignoval

02.12.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Jen pár hodin poté, co se ukázalo, že GM během listopadu zaznamenalo v USA jen minimální pokles prodeje a pár hodin před ohlášeným vystoupením na autosalonu v Los Angeles se ředitel, president a předseda představenstva koncernu General Motors Fritz Henderson vzdal své funkce.

Před novináře v Detroitu nepředstoupil Henderson sám, ale Ed Whitacre. Celé jeho vystoupení netrvalo déle než dvě minuty. Pouze sdělil, že představenstvo GM akceptovalo Hendersonovu rezignaci a pověřilo jej, aby dočasně převzal Hendersonovu funkci nejvyššího výkonného šéfa po dobu, než bude nalezen nový CEO. Podle Whitacreho představenstvo okamžitě začalo hledat Hendersonova nástupce. Vzhledem k potřebě dospět k potřebným změnám jej hledá mimo automobilový průmysl. Připomeňme, že Ford před čtyřmi roky získal svého nejvyššího šéfa Alana Mulallyho u Boeingu. Také Whitacre, který byl v létě do představenstva GM dosazen vládou, přišel jako šéf koncernu AT&T.

Mluvčí GM Chris Preuss ale ujistil, že Whitacre není kandidátem na místo dlouhodobého šéfa koncernu. Preuss také řekl, že o novém šéfovi GM bude rozhodovat jen představenstvo koncernu. Ačkoliv 61 % akcií kontroluje americké ministerstvo financí, Obamova vláda nehodlá do procesu rozhodování o novém výkonném představiteli GM zasahovat.

Henderson se do čela GM dostal v dubnu, kdy vystřídal dlouholetého koncernového šéfa Ricka Wagonera, jehož odchodem Obamova vláda podmínila finanční pomoc koncernu. Henderson řídil GM v době 39denního procesu bankrotu na přelomu června a července a poté se postavil do čela nově vytvořené společnosti, do níž byla vyvedena aktiva zkrachovalého GM. Důvody Hendersonova náhlého odchodu nebyly oznámeny. Ví se ale, že Henderson se dostal do ostrého sporu s představenstvem kvůli rozhodování o budoucím osudu evropských automobilek Opel a Vauxhall. Henderson trval na dodržení slibu, že budou prodány. Henderson po vystudování University v Michiganu a Harvardské obchodní školy nastoupil k GM v roce 1984. Vystřídal řadu řídících funkcí včetně vedení GM v Brazílii a Latinské Americe, funkce president a GM Asia Pacific (2002) a vedení GM Europe (2004). V červnu 2006 jej Rick Wagoner povolal do funkce finančního šéfa celého koncernu. Proto mu také bylo vyčítáno, že nespustil alarm nad kritickou finanční situací GM mnohem dříve.

Whitacre ujistil zaměstnance, prodejce, dodavatele, odboráře i zákazníky, že veškerá činnost společnosti bude pokračovat zcela normálně a poděkoval Hendersonovi za dlouholeté služby GM. Whitacre zdůraznil, že nyní společnost čeká \"čerstvý start\", ale poté odmítl odpovědět na jakékoliv otázky novinářů.

Hendersonův odchod není velkým překvapením. Na jedné straně se mu sice podařilo stabilizovat finanční situaci GM, ale současně se pod jeho vedení nezdařily prodeje Saturnu Penskemu, Saabu Koeniggsegu a především Opelu a Vauxhallu Magně. Vědělo se, že Henderson se stále častěji dostává do sporů s vládou dosazeným Whitacerem. Whitacer požadoval rychlejší změny a současně se stavěl proti prodeji Opelu. Překvapením ale je načasování a především způsob, jakým k Hendersonovu odchodu došlo. Stručné Whitacerovo vyjádření tisku a skutečnost, že se nové vedení GM teprve bude hledat ukazuje, že to v nejvyšších patrech Renaissance Centra v Detroitu stále vře. Zdá se, že vedení koncernu nyní chce najít jakéhosi mága, který mávnutím kouzelného proutku vše změní. A při pohledu na působení Mulallyho u Fordu a Marchionneho u Chrysleru jsou přesvědčeni, že to musí být někdo mimo automobilový průmysl. Připomeňme ale také, že Whitacre za čtyři měsíce působení v GM svou naprostou neznalostí problematiky automobilového průmyslu několikrát zaskočil analytiky a že před tím Chrysler nasměrovalido pekel problematiky neznalí experti investiční společnosti Cerberus.

Na fotografii jsou Fritz Henderson a Ed Whitacre