name | autoweek.cz

Skandál „Uber Files“ zachvátil Evropu

Skandál „Uber Files“ zachvátil Evropu

13.07.2022 | | Doprava

Vítejte u dopravního zpravodaje Euractiv s nejnovějším souhrnem zpráv o mobilitě z celé Evropy od Seana Gouldinga Carrolla.
Bylo téměř nevyhnutelné, že nový drzý světový postoj amerických technologických společností s jejich mantrou Move fast and break things a touhou podřídit společnost jejich vůli, se dostane do rozporu se vše regulujícím přístupem Evropy. V Evropě je kreativní destrukce v podnikatelském kapitalismu nahlížena s jistou skepsí. Vybraná průmyslová odvětví (například taxislužby) mají být chráněna před rozmary trhu pro dobro společnosti a pracovníků.
 
Ve Spojených státech je obchodní kultura spíš očistným ohněm, který pohltí nekonkurenceschopné. Pokud vás zachvátí plameny, je vaší odpovědností zachránit se (samozřejmě pokud nejste banka nebo automobilka, které jsou považovány za příliš velké na to, aby zkrachovaly).
 
Co se ale stane, když americká technologická společnost odmítne přijmout tradiční přístup k podnikání ve staré Evropě? A co se stane, když jí pomáhají a podporují vysocí politici?
 
To jsou otázky, se kterými se Evropa potýká po zveřejnění takzvaných „Uber Files“ - více než 120 000 důvěrných dokumentů, které unikly do deníku Guardian a analyzovalo je více než 40 zpravodajských organizací. Podle Guardianu uniklé dokumenty odhalují, jak tato společnost „porušovala zákony, podváděla policii, využívala násilí proti řidičům a tajně lobovala u vlád.“ Únik informací, který se týká období let 2013 až 2017, vykresluje obrázek společnosti ochotné použít extrémně agresivní taktiku aby se prosadila na nové trhy.
 
Guardian uvedl, že jedním z nejvíce usvědčujících odhalení je, že vysocí manažeři Uberu nařídili použití deaktivačního spínače „kill switch“, aby během razií zabránili orgánům činným v trestním řízení v přístupu k IT systémům společnosti.
 
Zprávy ukazují, že během protestů taxikářů ve Francii proti zavedení služby spolujízdy tehdejší generální ředitel skupiny Travis Kalanick usiloval o to, aby se řidiči Uberu zúčastnili protiprotestu navzdory obavám, že by tento krok mohl vést k násilí mezi těmito dvěma skupinami. (Kalanick tuto charakteristiku zpráv popřel).
 
Část raketového vzestupu společnosti Uber byla založena na úspěšném ovlivňování mocných lidí - včetně vysoce postavených politiků - aby ji hájili. V popředí skandálu v Evropě je francouzský prezident Emmanuel Macron. Jak dokumenty ukazují, že tehdejší ministr hospodářství byl v tajném kontaktu se společností aby pomohl „přimět Francii pracovat pro Uber, aby Uber mohl pracovat ve Francii a pro Francii.“
 
Když byl v letech 2014 až 2016 ministrem financí, Emmanuel Macron podpořil ekonomický rozvoj americké společnosti Uber ve Francii a podepsal s ní tajnou dohodu. Uniklé informace odhalují, že se snažil zjednodušit právní požadavky na získání licence na spolujízdu ve Francii a dokonce zasáhl jménem Uberu, zatímco francouzský stát vyšetřoval obchodní praktiky a model společnosti. V reakci na kritiku se Paříž snažila zarámovat Macronovy kroky jako součást běžné práce ministra financí. Francouzské úřady také poukázaly na to, že Macron sám osobně z pomoci Uberu neměl žádný prospěch a expanzi společnosti líčil jako pozitivum pro francouzské spotřebitele.
 
V Bruselu se skandál točí kolem Neelie Kroesové, bývalé místopředsedkyně Evropské komise, která údajně jménem Uberu tajně lobovala u nizozemského premiéra Marka Rutteho. Na tiskovém briefingu Evropská komise potvrdila, že je v kontaktu s Kroesovou aby zjistila fakta o jejím zapojení do společnosti během 18měsíčního „období na rozmyšlenou“, tedy doby, ve které jsou bývalí komisaři omezeni v přijímání zaměstnání.
 
Odhalení již vyvolala neklid v Evropském parlamentu, když jak Zelení, tak středolevá skupina S&D požadují po předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové aby byla Kroesová plně vyšetřena. Kroesová jakoukoli vinu popřela.
 
Skandál s Uberem se bude i nadále šířit bruselským ekosystémem a po celém kontinentu s následky, které teprve přijdou.
 
Parlament prosazuje vyšší úroveň zeleného leteckého paliva v letadlech v EU
Letní měsíce jsou v médiích označovány jako „okurková sezóna“ kvůli nedostatku tvrdých zpráv, o nichž by bylo možné informovat. Avšak ti, kteří jsou závislí na novinkách, budou rádi, když uslyší, že legislativní agenda EU se ještě nezpomalila. Minulý týden Evropský parlament schválil návrh pravidel k takzvanému návrhu ReFuelEU Aviation s cílem výrazně zvýšit podíl „zeleného“ paliva pro proudové motory, což podle zákonodárců pomůže snížit uhlíkovou stopu létání.
 
Zákonodárci ve Štrasburku podpořili vyšší cíle udržitelného leteckého paliva SAF, než jaké navrhuje Evropská komise, a rozšířili seznam surovin, z nichž lze SAF vyrábět. Podle postoje Parlamentu musí být do roku 2050 85 % paliva tankovaného do letadel ekologických, což je významný krok oproti původnímu návrhu Komise ve výši 63 %.
 
Søren Gade, dánský zákonodárce odpovědný za vedení tohoto spisu v parlamentu, ocenil výsledek jako „silný a ambiciózní signál občanům Evropy“. Ne všechny skupiny však byly spokojeny s rozšířením základny způsobilých surovin. Zelení i ekologické nevládní organizace doufají, že takzvané „živočišné tuky třetí kategorie“ budou z definice SAF během trialogu s členskými státy vyškrtnuty.
 
Očekává se, že jednání mezi Parlamentem a Radou začnou v září, poté se dohodnutý kompromis stane zákonem.
 
Nová fotografie odhaluje galaxie daleko, daleko...
Pro ty, kteří snili o bližším pohledu na vesmír, se tento týden ukázal jako významný. V pondělí 11. července NASA zveřejnila premiérovou fotografii z vesmírného dalekohledu Jamese Webba, která odhaluje nejpodrobnější pohled na raný vesmír jaký kdy byl k vidění. Snímek sám o sobě je kaleidoskopem světel zasazených do černého pozadí. Pozoruhodné (a dokonce ohromující) a k zamyšlení je, že každé světlo představuje svou vlastní galaxii.
 
Americký prezident Joe Biden, který čelí různým politickým tlakům, se vyhříval v záři vesmíru když první fotografii z vesmírného dalekohledu NASA Jamese Webba - snímek kupy galaxií - osobně zveřejnil. „Je to nové okno do historie našeho vesmíru. A dnes zahlédneme první světlo, které zazáří tím oknem: světlo z jiných světů, obíhající hvězdy daleko za našimi. Je to pro mě ohromující,“ řekl při představování obrázku americký prezident Joe Biden.
 
Teleskop Jamese Webba je považován za zhruba 100x citlivější než jeho předchůdce Hubbleův vesmírný dalekohled. Je navržen tak, aby našel světlo datované do úsvitu známého vesmíru, což pomůže rozšířit naše astronomické chápání.
 
Německo udělalo velký krok k integraci elektromobilů do sítě
Německý parlament zmocnil spolkovou agenturu spravující sítě k definování rámce pro implementaci elektrických vozidel do sítě a jejich využívání na dálku jako akumulátoru k vyrovnání poptávky po elektrické energii.