name | autoweek.cz

Škoda Auto hlásí pokles obratu o 30 %

Škoda Auto hlásí pokles obratu o 30 %

30.07.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Škoda Auto dosáhla v prvním pololetí pozitivní provozní výsledek ve výši 676 milionů eur, tedy o 30 % nižší než před rokem. Automobilka dodala svým zákazníkům na celém světě 360 600 vozů, tedy o 30 % méně než pře rokem. Rentabilita tržeb přesto zůstává na stabilní úrovni 6,6 %.

Společnost Škoda Auto dodala v prvním pololetí roku 2022 svým zákazníkům na celém světě 360 600 vozů, tedy o 30 % méně než ve stejném období loňského roku. Důvodem byly dopady války na Ukrajině s ukončením prodeje v Rusku, vloni druhém nejvýznamnějším trhu značky na světě, a přetrvávající nedostatek polovodičů.

 

Provozní výsledek ve výši 676 milionů eur se v porovnání s minulým rokem snížil o 30,6 %. Výsledky za první pololetí výrazně zatížila konsolidace OOO Volkswagen Group Rus pod Škoda Auto krátce před vypuknutím války na Ukrajině. Rentabilita tržeb ale přesto zůstává na stabilní úrovni 6,6 % (v loňském roce to za stejné období bylo 9,6 %). Válka na Ukrajině, přetrvávající nedostatek polovodičů a výrazný nárůst cen energií a surovin vytvářejí náročné tržní prostředí. Přesto společnost Škoda Auto očekává, že silnou míru rentability tržeb udrží také v průběhu celého roku.

 

„Navzdory četným geopolitickým a makroekonomickým výzvám se ukazuje, že společnost Škoda Auto je vůči krizi odolná. Naše podnikání je prosperující, poptávka po našich modelech je i nadále vysoká a zákazníci nám i přes nevyhnutelné čekací lhůty zachovávají věrnost. Očekáváme, že se situace ohledně dodávek polovodičů bude v příštích týdnech a měsících zlepšovat. Koncem srpna pak představíme novou identitu značky Škoda, která bude formovat pozici značky během desetiletí transformace,” uvedl nově nastupující předseda představenstva společnosti Škoda Auto Klaus Zellmer.

 

„Máme za sebou extrémně náročné první pololetí. Vedle nedostatku polovodičů a pandemie koronaviru nás silně zasáhla také válka na Ukrajině. Na našem druhém nejdůležitějším světovém trhu v Rusku jsme až do odvolání přerušili výrobu vozů v závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastavili také veškerý export do této země. Navíc jsme v důsledku požáru u jednoho z našich dodavatelů museli v uplynulých měsících na čas omezit výrobu našeho bestselleru, modelu Octavia. Výroba se mezitím opět obnovila na plný výkon. Optimismus nám dodává celosvětová poptávka po našich vozech, která je stále vysoká. Intenzivně pracujeme na tom, abychom zpracovali nevyřízené objednávky a zkrátili čekací lhůty pro naše zákazníky,“ dodal člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Prodeje a marketingu Martin Jahn.