name | autoweek.cz

Škoda Auto podpoří elektromobilitu v Praze

Škoda Auto podpoří elektromobilitu v Praze

21.06.2022 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

Škoda Auto podepsala memorandum s Prahou a firmou PRE, pomůže rozvoji elektromobility v hlavním městě.
Škoda Auto se stává společně s Prahou a energetickou společností PRE jedním ze signatářů memoranda o spolupráci při výstavbě nabíjecí infrastruktury na území hlavního města. Všechny strany se v něm zavázaly k vybudování 100 vysokovýkonných nabíječek HPC do konce roku 2025. Tímto způsobem se vytvoří přibližně 200 dobíjecích bodů, každý s výkonem minimálně 150 kW. Za tímto účelem byla ustavena pracovní skupina, která má najít ideální lokality pro jejich umístění.
 
Všechny budou kompatibilní s platformami Powerpass i Chargee a významnou měrou přispějí k naplnění cílů pražského klimatického plánu, který předpokládá minimálně 10 000 veřejných dobíjecích stanic v Praze do roku 2030. Společný projekt chce rovněž koordinovat rozvoj ostatních typů dobíjecí infrastruktury na území hlavního města Prahy. Škoda Auto přispěje k naplňování těchto cílů datovými podklady, na jejichž základě Pražská energetika začne plánovat investici do HPC dobíjecí infrastruktury, kterou ve spolupráci s Prahou bude možné následně realizovat.
 
Na tuzemských silnicích jezdí v současnosti 15 000 elektrifikovaných vozů s možností externího dobíjení (BEV a PHEV), které využívají více než 2000 dobíjecích bodů. Rostoucí počet elektromobilů si vyžádá nové nabíjecí stanice. Dle centrální evidence vozidel je největší počet elektromobilů a plug-in hybridů registrován v hlavním městě a jeho okolí, přičemž tento trend má pokračovat i v následujících letech. To bude klást na pražskou dobíjecí infrastrukturu vysoké nároky.
 
„Elektromobilita se v poslední době vehementně rozvíjí. Aby se tento vývoj ubíral smysluplným směrem, musí ale překonat některé výzvy. Proto vnímáme, že je v řadě věcí potřeba spojit síly a společně vytvořit prostředí pro další růst,“ vysvětluje zapojení automobilky vedoucího jejího tuzemského zastoupení Škoda Auto Jiří Maláček.