name | autoweek.cz

Škoda vyvíjí unikátní technologii komunikace mezi autem a chodcem

Škoda vyvíjí unikátní technologii komunikace mezi autem a chodcem

12.04.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Škoda vyvíjí unikátní technologii mřížky vozu, která dává chodcům zelenou při přecházení silnice. Signály na LED mřížce chladiče vozu Enyaq iV upozorňují chodce na to, že mohou bezpečně přecházet, a také na to, že se vůz začíná rozjíždět.

Škoda vyvíjí unikátní technologii, která chodcům prostřednictvím mřížky chladiče vozu poskytuje informaci kdy je bezpečné přecházet silnici. Jde o součást širšího zkušebního programu, jehož cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích pro děti, seniory a osoby se zdravotním postižením.

 

Systém nahrazuje podsvícenou mřížku Crystal Face vozu Enyaq iV novým konceptem karoserie s držáky LED pásků. Tyto programovatelné LED diody lze ovládat samostatně, což umožňuje vytvářet jedinečné animace. Když se vůz blíží k přechodu pro chodce, může čekající na přecházení předem upozornit, že je spatřil. Poté zastaví a zobrazí například zelené šipky, aby jim oznámil, že je bezpečné přejít. Jakmile přejdou a vůz se chystá rozjet, může zobrazit jiný signál, který chodce upozorní, že se vůz rozjíždí. V extrémnějších příkladech může auto blížící se k přechodu, které není schopno zastavit, vyslat chodcům jasný signál, aby nepřecházeli.

 

Mezi symboly, které se v současné době testují, patří zelené šipky a zelený člověk a výstražný trojúhelník nebo červený trojúhelník s křížem - symboly, které jsou všeobecně rozpoznatelné. Takováto technologie by potenciálně mohla pomoci snížit celkový počet zranění chodců na silnicích. Řidiči by měli dávat přednost chodcům, kteří přecházejí nebo čekají na přecházení silnice, do níž vjíždějí nebo z níž vyjíždějí. Komunikace mezi automobily a chodci na těchto místech by proto mohla být prospěšná pro zranitelnější účastníky silničního provozu.

 

Robotický pomocník pro přechody

Součástí širšího testování je také robotické vozítko IPA2X (Intelligent Pedestrian Assistent), které bylo navrženo tak, aby pomáhalo dětem, seniorům a osobám se zdravotním postižením bezpečně přecházet silnici. Na vývoji tohoto chytrého asistenta vedle signalizační mřížky chladiče spolupracovali odborníci z Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC), Technické univerzity v Mnichově a společnosti Škoda.

 

Robot, který je vysoký přes dva metry, vypadá jako mobilní semafor, který vyjíždí na přechod pro chodce. Jakmile tam dorazí, zobrazí zelené světlo a chodci mohou přejít. Robot neustále monitoruje své okolí, takže dokáže rozpoznat, že se k přechodu blíží auto. Díky senzorům umístěným ve výšce dvou metrů je schopen vidět přes zaparkovaná auta. Když vidí, že je to bezpečné, vyrazí do silnice.

 

Robot zobrazuje jak informace pro chodce, tak varování pro blížící se auta - blížícím se řidičům ukazuje značku stop. Rovněž vysílá varování do samotného vozu, které se zobrazuje jako animace na displeji infotainmentu. Jakmile chodci přejdou silnici, robot se vrátí k obrubníku. V okamžiku, kdy dosáhne obrubníku, výstraha na palubní desce vozu zmizí a řidič může pokračovat v cestě. Další vývoj robota se zaměří také na zvukové varování.

 

Inovativní technologie je součástí širšího zkušebního projektu v rámci iniciativy Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) zaměřené na městskou mobilitu.