name | autoweek.cz

Špičková náhrada fosilních paliv

Špičková náhrada fosilních paliv

17.05.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

P1 Fuels je vedoucím světovým producentem paliv bez fosilních zdrojů, a to jak z hlediska kvality, tak z hlediska udržitelnosti. Společnost P1 Fuels připravuje prezentaci svých produktů v náročných podmínkách – pro motory historických F1 i terénní buggy.

Cílem společnosti P1 Fuels je poskytnout nákladově efektivní náhradu za fosilní paliva, která se v současnosti používají k pohonu 1,6 miliardy silničních automobilů se spalovacími motory. Produkty společnosti P1 Fuels působí jako přímá náhrada za fosilní paliva. Proto úzce spolupracuje s předními světovými výrobci automobilů a vývojáři motorů. Využitím pokročilých vědeckých poznatků a technologií vytváří společnost P1 čistší a energeticky vydatnější paliva, která nabízejí nákladově efektivní alternativy k tradičním fosilním palivům.

 

Meyers Manx a P1 Fuels

Legendární výrobce terénních vozidel Meyers Manx spolupracuje s producentem bezfosilních paliv P1 Fuels pro čistší pro efektivnější budoucnost terénních závodů. Společně představují revoluci s udržitelným palivem.

 

Meyers Manx je přední výrobce terénních buggy pro závody v dunách. Od svého založení v roce 1967 je legendou amerických terénních závodů. Rekordní jízda zakladatele Bruce Meyerse po mexickém poloostrově Baja, která trvala 34 hodin a 45 minut, v původním voze Old Red, položila základ závodu Baja California 1000 a inspirovala celou generaci terénních nadšenců.

 

Společnost Meyers Manx se nyní připojila k řadě výrobců automobilů a vývojářů motorů, kteří spolupracují s P1 Fuels. Nyní se zapsala do historie v závodě NORRA 1000, kde pro svou rekonstruovanou buggy použila závodní palivo P1.

 

Generální ředitel společnosti P1 Martin Popilka řekl: „Naše partnerství s Meyers Manx vysílá jasný signál: klimaticky neutrální provoz spalovacích motorů je již možný. Musíme spolupracovat se zákonodárci, abychom rozšířili technická řešení a učinili klimaticky neutrální paliva atraktivními pro spotřebitele. Toto palivo je klíčovým prvkem pro dosažení klimatické neutrality, protože některá vozidla budou stále záviset na spalovacích motorech. Vyzýváme vládní agentury, aby již nyní učinily první krok a provozovaly část svých vozových parků na CO2 neutrální palivo.“

 

P1 Fuels a historické vozy F1

Mistr světa formule 1 a zastánce udržitelného motoristického sportu Sebastian Vettel si vybral společnost P1 Fuels jako dodavatele syntetického paliva pro červencové závody do vrchu Goodwood Festival of Speed. Sebastian Vettel už dřív potvrdil svou účast při Goodwood Festival of Speed ale pouze pod podmínkou, že bude své vozy pohánět syntetickým palivem.

 

Vettel pojede s Williamsem FW14B Nigela Mansella z roku 1992 a McLarenem MP4/8 Ayrtona Senny z roku 1993. Oba vozy pocházejí z jeho soukromé sbírky a budou jezdit na bezfosilní palivo P1 Fuels bez jakýchkoli mechanických úprav.

 

„Sebastian se na nás obrátil ještě předtím, než se rozhodl zúčastnit se Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Řekl, že potřebuje palivo s neutrálními emisemi CO2. Po několika týdnech zkoumání, zda je naše palivo skutečně ekologické a jak to celé funguje, se rozhodl koupit palivo od nás. To je pro náš tým skutečné měřítko úspěchu. Jsme jediný dodavatel paliva bez fosilních zdrojů, který nemá vazbu na ropný průmysl ani na fosilní paliva. Jsme skutečně ekologičtí a to bylo pro Sebastiana důležité,“ řekl generální ředitel společnosti P1 Fuels Martin Popilka.

 

Sebastian Vettel o spolupráci s P1 Fuels řekl: „Motoristický sport je a vždy byl mou vášní. Festival rychlosti v Goodwoodu je událostí, na které nesmí chybět fanoušci ani auta. V dnešním světě, kde nás klimatické změny a emise ovlivňují více než kdy jindy, je však pro mě důležité ukázat, že můžeme změnit naše myšlení k dobrému. A díky udržitelným palivům ukázat, že jezdíme stejně rychle, ale bez emisí CO2. Syntetická paliva nabízejí řešení, jak se bavit zodpovědně. Spousta lidí to jen zatím neví. Trvalo mi dlouho, než jsem našel partnera P1 Fuels, který se ztotožnil s mým přesvědčením o udržitelných palivech, dokázal dodat přímou náhradu a byl také komerčně připraven a životaschopný toto palivo dodávat.“

 

Martin Popilka, generální ředitel společnosti P1 Fuels, k tomu dodal: „Motoristický sport je arénou, v níž se rodí inovace, které utvářejí budoucnost mobility. Ale teprve při jejich zavádění dochází ke kouzlu. To, že si Sebastian se svými dvěma cennými klasickými vozy F1 vybral jako značku syntetického paliva právě P1 Fuels, je důkazem toho, že udržitelné, nefosilní palivo může být použito v jakémkoli počtu aplikací v oblasti mobility a budoucího masového využití.“

 

Aktivity P1 Fuels

P1 Fuels je 100% syntetické palivo bez fosilních surovin, které funguje jako přímá náhrada benzinů s oktanovým číslem od 95 do 101+. Případy jeho použití jsou neomezené - od moderních až po historická vozidla. Palivo P1 Fuels od roku 2022 pohání všechny vozy mistrovství světa v rallye FIA WRC.

 

Společnost P1 Fuels ve spolupráci s předním specialistou na předválečné vozy Bentley, společností Vintage Bentley, umožnila prvnímu historickému vozu Bentley 4½ litru z roku 1924 získat první místo při jízdě na syntetické palivo v závodě v Castle Combe ve Velké Británii. Tým Vintage Bentley se letos na jaře také s palivem P1 zúčastnil závodu Goodwood Members' Meetingu.

 

Společnost P1 Fuels je první organizace, která úspěšně uvedla na trh palivo s neutrálními emisemi CO2. Provozuje rostoucí distribuční síť, kterou mohou využívat zastánci udržitelných paliv z řad veřejnosti a motoristického sportu. Její obchodní tým pracuje na tom, aby v blízké budoucnosti uvedl tato paliva na masový trh do čerpacích stanic