name | autoweek.cz

Společnost Seat S.A. vykázala historicky nejvyšší provozní zisk

Společnost Seat S.A. vykázala historicky nejvyšší provozní zisk

21.03.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Společnost Seat S.A. představila hospodářské výsledky za rok 2023 spolu se strategií pro nadcházející roky. Dosáhla historicky nejvyšší provozní zisk díky rekordním výsledkům značky Cupra, růstu značky Seat a úsporným opatřením. Se značkou Cupra zamíří do USA.

Společnost Seat S.A. předala zákazníkům 519 176 vozů, což bylo o 35,3 % víc než v předchozím roce (2022: 385 592 vozů). Cupra znovu překonávala rekordy a celkem dodala 230 739 vozů, o 50,9 % víc než v roce 2022 (152 896 vozů). Značka Seat se vrátila k dvoucifernému růstu o 24,0 % díky 288 437 dodaným vozům (v 2022: 232 696 vozů).

 

Společnost Seat S.A. dosáhla rekordní provozní zisk 625 milionů eur. Meziročně se zvýšil o 592 milionů eur (2022: 33 milionů eur). Provozní zisková marže se zvýšila o 4,1 % z 0,3 % na 4,4 %. Rovněž roční tržby dosáhly historicky nejvyšší částku 14,333 miliardy eur, o 31,0 % víc než v roce 2022. Společnost Seat S.A. v uplynulých pěti letech vynaložila na investice 5,3 miliardy eur. Investice do výzkumu a vývoje vzrostly o 44 % na 939 milionů eur.

 

„Máme za sebou rok, v němž společnost Seat S.A. vykázala nejlepší finanční výsledky ve své 73leté historii. Tím se potvrdilo, že naše společnost pokračuje na své cestě k ziskovější budoucnosti,“ řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva značek Seat a Cupra.

 

Investice do značky Seat

Značka Seat bude do konce éry spalovacích motorů i nadále uvádět na trh zdokonalované modely poháněné plug-in hybridními jednotkami a spalovacími motory. Modely Arona a Ibiza projdou v roce 2025 modernizací a v nadcházejících měsících uvede značka na trh modernizovaný model Leon. Modernizací projde také Ateca, jejíž životní cyklus bude prodloužen.

 

„Chceme dostat značku Seat zpátky tam, kam patří, a díky novým investicím pokračovat v dvouciferném růstu. Zabýváme se také otázkou, co budeme moci pod značkou Seat nabídnout ve světě elektromobility. Co se týká značky Seat, mohu přislíbit, že to nejlepší teprve přijde,“ dodal Wayne Griffiths.

 

Nová kapitola pro značku Cupra: míří do USA

Značka Cupra v roce 2024 uvede na trh druhý elektrický model Tavascan a elektrifikované SUV Terramar. V nadcházejících týdnech představí modernizované verze modelů Leon a Formentor. Cupra také potvrdila svůj další významný krok v globalizaci značky v podobě vstupu na trh v USA. Cupra tak hodlá udělat další krok k naplnění své ambice stát se opravdu globální značkou.

 

„Cupra vstoupí na americký trh do konce tohoto desetiletí. Plánujeme zahájení prodeje s elektricky poháněnou verzí modelu Formentor a větším elektrickým crossoverem, který bude vyráběn v závodech koncernu Volkswagen v severoamerickém regionu včetně Mexika. Značka Cupra bude zpočátku uvedena na trh ve vybraných státech na východním a západním pobřeží a na jihu USA. Použijeme přitom nový distribuční model,“ oznámil Wayne Griffiths.

 

Elektrifikace Martorellu pokračuje

Seat S.A. buduje v Martorellu montážní závod pro akumulátory a v září zahájí transformaci montážní linky, která umožní výrobu modelů Cupra Raval a Volkswagen ID.2all.