name | autoweek.cz

Steve Wozniak zaskočen Teslou

Steve Wozniak zaskočen Teslou

16.09.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak nemá o některých softwarových řešeních v autech moc dobré mínění. Na kongresu Digital X v Kolíně nad Rýnem popsal problémy se svou Teslou. Myslí si, že moderní auta jsou někdy až příliš komplikovaná a dává přednost tlačítku před dotykovou obrazovkou.

Jak by se měla vyrábět auta v budoucnu? Jak se firma stane inovativní? O odpověď se na veletrhu Digital X v Kolíně nad Rýnem pokusil 72letý Steve Wozniak, legenda Silicon Valley a spoluzakladatel technologického gigantu Apple.

 

„Ke skutečným inovacím jsou potřeba vynálezci. Vynálezci dostanou nápady a chtějí běžet do laboratoře a vyzkoušet je. Je to součást ducha vynálezce. Mnoho společností dnes přijde s nápadem a poté si najme inženýry, aby jej realizovali. Já říkám, že to musí být naopak: od prvního dne musí být v akci technici, kteří chtějí realizovat nápady, a obchod musí následovat. V Applu tomu nebylo jinak. Vždycky jsem byl inženýr a v Applu jsem nechtěl vydělávat velké peníze, chtěl jsem předvést své inženýrské dovednosti,“ prohlásil konstruktér Applu II, prvního skutečně rozšířeného počítače.

 

Steve Wozniak řekl, že má problémy se svou Teslou. Musí znovu a znovu mačkat dotykový displej dokud není vykonán jednoduchý příkaz, například pro nastavení rádia. „Jednou jsem musel stisknout třináctkrát, než to fungovalo. Dal bych přednost skutečnému knoflíku. Děláme věci až příliš digitálně. Matoucí je také to, když se digitální provoz auta po aktualizacích změní a vy se musíte znovu učit. Vozy Tesla mají to nejstrašnější uživatelské rozhraní. Už se nikdy nedotknu Tesly. Lepší auta vyrábí Mercedes. Jejich konstrukce je navržena pro lidi a je intuitivní – stejně jako produkty Applu,“ řekl Wozniak.

 

Wozniak se také ohradil proti známým technologickým společnostem: „Jak je možné, že i ten nejhloupější lidský řidič se dokáže přizpůsobit těm nejmenším změnám, ale Autopilot Tesly ne?“

 

Jedním z témat kongresu je umělá inteligence, tedy adaptivní počítačové programy, které se samy zlepšují. Wozniak je k tomuto tématu skeptický. „Není to skutečná inteligence, není to ani jako mravenčí mozek. Umělá inteligence je v životě užitečná, ale neměla by být prezentována jako jediné řešení. Zatím ani nevíme, jak správně funguje lidský mozek, a už ho chceme přestavět. Ale AI ještě není připravena. AI je velmi dobrá v konkrétních problémech, ale pokud změníte pravidla, byť jen trochu, AI se musí všechno znovu naučit,“ říká Wozniak.

 

Wozniak však nechtěl příliš vyhlížet do budoucnosti pokud jde o nové technologie. „Kvantové výpočty by mohly být další velkou věcí v Silicon Valley. Nerad se však dívám příliš daleko do budoucnosti. Když jsem ještě byl v Applu, dokázal jsem říct, co bude na trhu za rok, protože jsem na tom sám pracoval. Ale pokaždé, když jsem předpověděl, co přijde během dvou let, tak jsem se mýlil,“ řekl. Je skeptický k takzvanému Webu 3.0, novým technologiím, jako je blockchain, a rostoucímu síťování zařízení.

 

„Miloval jsem první internet - byli jsme osvobozeni od kontroly mocných a bohatých,“ uzavřel Wozniak.