name | autoweek.cz

Středně velké firmy jsou po krk ve vodě

Středně velké firmy jsou po krk ve vodě

14.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Německý svaz automobilového průmyslu VDA varuje před kritickou situací malých a středně velkých firem v automobilovém průmyslu v důsledku vysokých cen elektrické energie a plynu.

Německý svaz automobilového průmyslu VDA vyzývá spolkovou vládu, aby omezila masivní nárůst nákladů na energie. Už 10 % firem z oblasti automobilového sektoru omezilo výrobu a u téměř třetiny (30 %) se o omezení výroby v současnosti diskutuje. Vyplývá to z aktuálního průzkumu VDA mezi dodavateli automobilového průmyslu a výrobci přívěsů, nástaveb a autobusů uskutečněného od 2. do 9. září.

 

Prezidentka VDA Hildegard Müllerová varuje: „V současné situaci již jen zmírňování příznaků nestačí. Je třeba řešit příčinu, náklady na energie se musí snížit. Stranu nabídky je naléhavě nutné co nejvíce rozšířit. Snížení daně za elektřinu na evropské minimum se navíc dlouho očekává.“

 

Pokud jde o ceny energií a bezpečnost dodávek energie 85 % společností považuje Německo za mezinárodně nekonkurenceschopné obchodní místo. To má vliv i na investiční záměry. Pouze 3 % firem chtějí zvýšit své investice v Německu. Naopak 22 % chce přesunout investice do zahraničí a 53 % odkládá nebo ruší své plánované investice. Prezidentka VDA Hildegard Müllerová k tomu říká: „Situace, zejména u středních firem v automobilovém průmyslu, je stále dramatičtější. Otázka nákladů na energii proto patří na vrchol politické agendy.“

 

Arndt G. Kirchhoff, předseda dozorčí rady skupiny Kirchhoff, viceprezident VDA a předseda skupiny VDA SME Group, podtrhuje obtížnou situaci: „Středně velké firmy v automobilovém sektoru jsou po krk ve vodě. Pro mnohé jde o existenci. Společnosti nyní naléhavě potřebují rychlou a nebyrokratickou pomoc, jinak v mnoha středně velkých společnostech brzy zhasnou světla.“

 

Po ceně elektřiny, kterou 95 % firem uvedlo, že je pro ně v současné době těžkou (28 %) nebo dokonce velmi těžkou (67 %) zátěží, představuje druhý největší problém cena plynu. Pro 81 % firem představuje velmi velké (52 %) nebo velké zatížení (29 %). Více než polovině firem letos vzrostly náklady na energie minimálně o 50 % a u 41 % firem se náklady na energie minimálně zdvojnásobily.

 

Více než dvě třetiny všech společností jsou ohledně nadcházejícího roku ohledně nákladů na energii pesimistické: dvě třetiny očekávají pro rok 2023 výrazně vyšší náklady na energii. Kromě cen se objevuje i další problém: firmy někdy od svého dodavatele elektřiny nebo plynu nemají novou smlouvu o připojení. Postižena je tím každá desátá společnost. Dalších 10 % firem uvedlo, že dodavatelé jejich společnosti jim novou smlouvu o připojení nenabízejí.

 

Na otázku, jaký dopad očekávají na likviditu společnosti v následujících měsících, 10 % společností odpovědělo, že již nyní má problém s likviditou a dalších 32 % očekává významné problémy v nadcházejících měsících.

 

Hildegard Müllerová dodala: „Rozšíření programu omezování energetických nákladů na malé a střední podniky, které nedávno oznámil spolkový ministr Habeck, je v zásadě správné, ale je nezbytné, aby byly brány v úvahu i podniky, které nejsou energeticky náročné pokud je cílem zabránit přerušení dodavatelských řetězců. Každý, kdo sleduje pouze energeticky náročná odvětví, jedná krátkozrace.“