name | autoweek.cz

Studie analyzuje dostupnost materiálů pro elektromotory

Studie analyzuje dostupnost materiálů pro elektromotory

06.01.2026 | Trendy

Geopolitické závislosti, technologické zpoždění a rostoucí poptávka po materiálech se střetávají s ambiciózními cíli udržitelnosti. Studie katedry PEM na RWTH Aachen ukazuje, jak kritická je situace pokud jde o klíčové materiály pro elektromotory.

Katedra výrobního inženýrství komponent elektromobility PEM na Univerzitě RWTH Aachen, která se specializuje na hodnocení udržitelnosti ve výrobním inženýrství, zkoumala nejdůležitější materiály používané při výrobě elektromotorů s ohledem na jejich příslušnou kritičnost. Studie s názvem „Klíčové materiály v elektromotoru: Kritické zdroje v kontextu technologického rozvoje a globálních závislostí“ hodnotí použití a potenciální nahraditelnost prvků vzácných zemin, mědi, elektrotechnické oceli, hliníku a polovodičových a izolačních materiálů.

 

„Zvažování kritičnosti je stále důležitější, protože rostoucí poptávku nelze plně kompenzovat navzdory enormnímu zvýšení efektivity při využívání materiálů a tento vývoj probíhá v prostředí geopolitického napětí a protekcionistických tendencí,“ říká předseda PEM Achim Kampker.

 

Mezitím se v oblasti prvků vzácných zemin zejména EU stala významně strategicky závislou na Číně. Ačkoli je na celém světě k dispozici dostatek zdrojů, podle analýzy technická složitost, vysoké investiční náklady a předpisy týkající se ochrany životního prostředí brání rozvoji alternativních dodavatelských řetězců.

 

„To vyžaduje masivní veřejné a soukromé investice, dlouhodobý politický závazek a realistické časové plánování,“ říká Kampker. Transformace dodavatelských řetězců bude podle analýzy trvat deset až patnáct let.

 

Zatímco zásoby mědi, které jsou i pro elektromotory nezbytné, jsou dostatečné, vysoká spotřeba mědi v Evropě v jiných průmyslových odvětvích vyžaduje vývoj efektivních recyklačních strategií, aby se v budoucnu zajistilo vysoce kvalitní opětovné využití tohoto cenného materiálu.

 

Studie odhaluje silné zaměření na Tchaj-wan, Jižní Koreu a Čínu v polovodičovém průmyslu, a to jak pro výrobu, tak pro distribuci, přičemž v Evropě se odehrává pouze 10 % celosvětové produkce čipů. Vzhledem k značnému nedostatku odborných znalostí Evropa v tomto odvětví technologicky zaostává za svými konkurenty o 10 let.

 

Podle studie sledují němečtí a evropští vývojáři a výrobci současných elektrických pohonů dvě hlavní možnosti, jak snížit svou závislost na kritických materiálech, jako jsou měď nebo prvky vzácných zemin. Existuje jasná tendence nahrazovat kritické materiály méně kritickými nebo snižovat požadované množství. I když lze v závislosti na komponenty a materiály pozorovat obě strategie, specifické vlastnosti materiálů, zákonná omezení použití určitých materiálů a vysoký tlak na náklady často vedou ke snížení požadovaného množství materiálu.

 

„Celkově vysoká závislost na asijských dodavatelských řetězcích představuje zvláštní riziko pro úspěch elektrifikace mobility v Evropě,“ varuje Kampker.

 

Ilustrační foto: Newspress / ZF