autoweek.cz

Subaru Crosstrek e-BOXER přichází na český trh

Subaru Crosstrek e-BOXER přichází na český trh

24.01.2024 | Antonín Matějka | Aktuality

Zcela nový model japonské automobilky koncepčně navazuje na prodejně velmi úspěšný SUV crossover Subaru XV a nabízí ještě propracovanější techniku a nápaditější design. Na českém trhu si jej můžete pořídit již za 880 000 korun.

Nový Crosstrek vychází z osvědčené konstrukce modelu XV, jejímž základem je sofistikovaná globální podvozková platforma SGP a především hybridní systém e-BOXER kombinovaný s dnes již ikonickým symetrickým permanentním pohonem všech kol Symmetrical AWD. Všechny výše uvedené komponenty japonští konstruktéři a technici ještě více zdokonalili, a to včetně dvoulitrového čtyřválcového motoru Boxer (vylepšeno plnění a chlazení pohonné jednotky) a základní struktury karoserie, jejíž torzní tuhost vzrostla o 10 % aplikací speciálních výztuh, vysokopevnostních materiálů a lepených spojů. Pohon Symmetrical Awd nového modelu Crosstrek byl rovněž přepracován, takže nyní zajišťuje přesnější rozdělení hnací síly na přední a zadní nápravu (v poměru 60:40) a prvotřídní trakci vozu v zatáčkách a v terénu, kde se uplatňuje vylepšený režim X-MODE nově aktivní i při couvání. Další vítanou novinkou je i preciznější a přirozenější řízení s dvojitým pastorkem a elektrickým posilovačem. Největší výkon zážehového motoru s přímým vstřikováním paliva je rovných 136 koní a vůz je s ním schopen dosáhnout rychlost až 198 km/h. Výrobcem udávaná kombinovaná spotřeba benzinu je 7,7 l/100 km. Se světlou výškou 220 mm si nové Subaru Crosstrek poradí i s náročnějším terénem.

 

Design vozu je již na první pohled atraktivnější než u modelu XV, má ostřejší linie a několik zajímavých stylistických prvků a detailů, mezi něž se rozhodně řadí výraznější maska chladiče či zadní sdružené svítilny. Za zmínku stojí i takové maličkosti, jakými jsou ergonomicky navržené kliky dveří, prodloužené raménko zadního stěrače či větší úhel otevření dveří, který usnadňuje nastupování a vystupování z vozu. Na evropském trhu se Crosstrek bude nabízet v deseti barevných odstínech karoserie a velmi působivými 17“ a 18“ koly. Interiér vozu má rovněž několik highlightů, z nichž jmenujme alespoň 11,6“ dotykový multiinformační displej s nejnovější verzí infotainmentu, speciální „protiúnavová“ sedadla vyvinutá na základě lékařských studií nebo zcela novou generaci známého systému EyeSight se 14 asistenčními a bezpečnostními funkcemi (7 z nich je zcela nových).

 

Zájemce o koupi tohoto vozu bude jistě zajímat i velikost zavazadlového prostoru či nejvyšší povolená hmotnost taženého přívěsu. Tak tady jsou následující údaje: zavazadelník má základní objem 315 litrů a lze je postupnou úpravou zadních sedadel zvětšit až na 1314 litrů – maximální hmotnost nebrzděného/brzděného přívěsu činí 650/1270 kg.

 

Subaru Crosstrek e-BOXER se v Čechách bude prodávat ve třech stupních výbavy – Active, Comfort a Executive, a jeho pořizovací cena se pohybuje v rozpětí od 880 000 do 1 020 000 korun.