name | autoweek.cz

Subaru Hybrid Tourer Concept

Subaru Hybrid Tourer Concept

01.10.2009 | Vladimír Rybecký | Trendy

Pro letošní autosalon v Tokiu Subaru připravilo zajímavý koncept crossoveru na pomezí kombi a MPV se základem typickým pro tuto značku - symetrickým pohonem všech kol a plochým motorem s protiběžnými písty doplněným dvěma elektromotory.

Mercedes-Benz SLS AMG by brzy nemusel být jediným autem nabízejícím vzhůru výklopné dveře. Tourer od Subaru je má také, ovšem ve zcela jiné podobě. Ač jde o vůz se čtyřmi samostatnými sedadly, má pouze jedny velmi dlouhé na každé straně. Pro zabezpečení maximálního pohodlí pro cestující má zcela rovnou podlahu.
Základem hybridního pohonu je zážehový dvoulitrový čtyřválec-boxer s přímým vstřikováním a přeplňováním turbodmychadlem. Ten je kombinován s převody Lineartronic CVT a jedním elektromotorem na každé nápravě. Zadní o 20 kW se používá pro pohon vozu při malé rychlosti a jako pomocný pro zlepšení akcelerace. Přední o 10 kW se využívá především jako generátor pro dobíjení lithio-ionových akumulátorů a jako motor pracuje jen při velkém zatížení, například při zrychlování do kopce. Vůz je vybaven také regenerativním brzděním a systémem Start&Stop.
Revoluční novinkou je nový systém aktivní bezpečnosti EyeSight, využívající k předcházení nehod stereo kameru. Ta je integrována do komunikačního systému V2V (Vehicle to Vehicle) a R2V (Road to Vehicle). Pomocí kamery se sleduje celá řada faktorů chování řidiče. Systém rovněž sleduje dění v mrtvých úhlech, informuje o něm řidiče a doporučuje mu, jak se má správně chovat.
Vše nasvědčuje tomu, že tento koncept by měl být základem nového sériově vyráběného modelu, který by se měl představit už poměrně brzy.