name | autoweek.cz

Světová premiéra Tiguanu v hlavní továrně VW

Světová premiéra Tiguanu v hlavní továrně VW

20.09.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Volkswagen ve Wolfsburgu odhalil třetí generaci kompaktního SUV Tiguan. Světová premiéra nyní nejprodávanějšího modelu značky se odehrála během setkání s odboráři v hlavní továrně, kde se také vyrábí. Šéf značky Thomas Schäfer tím vyslal signál zaměstnancům o pozitivním budoucnosti.

Volkswagen poprvé uspořádal světovou premiéru nového modelu v rámci pracovního setkání. Výběrem místa premiéry nového Tiguanu chce značka především vyslat pozitivní signál v nejisté době pro pracovní síly: „To je v současné době obzvláště důležité. Kompaktní SUV je pro společnost a Wolfsburg velmi důležitým modelem,“ řekl Thomas Schäfer před více než 10 000 zaměstnanci v přestavěné výrobní hale.

 

Miliardový program pro zvýšení efektivity, který Schäfer oznámil v červnu, vyžaduje od každého hodně. Návrh je v současné době projednáván se závodní radou. Šéfka podnikové rady Daniela Cavallo ve zvláštním projevu ocenila, že vůz byl jako prvním představen zaměstnancům.

 

Od uvedení první generace modelu Tiguan v roce 2007 se po celém světě prodalo víc než 7,6 milionu vozů této modelové řady. Od roku 2018 je Tiguan nejprodávanějším modelem značky. Na to chce Volkswagen navázat u třetí generace tohoto vozu – poslední se spalovacími motory. K dispozici budou opět motory na benzin, naftu a plug-in hybridy. Výroba ve Wolfsburgu má být zahájena na podzim a prodej bude zahájen začátkem roku 2024. První vozy se mají dostat k prodejcům v prvním čtvrtletí roku 2024.

 

Nový Tiguan, navržený na platformě MQB evo, je o 3 cm delší než jeho předchůdce. Šířka a rozvor zůstaly nezměněny a objem zavazadlového prostoru narostl na 652 l.

 

Spektrum pohonných jednotek sahá od zážehového mild-hybridu 1,5 e-TSI/96 kW (130 k) se 48 V hybridizací až po plug-in e-Hybrid s výkonem systému 200 kW (272 k) a elektrickým dojezdem 100 km. Kromě čtyř hybridních modelů jsou k dispozici dva 2,0 l zážehové motory a dva turbodiesely, jejichž vrcholné verze budou dodávány s pohonem všech kol 4Motion. Všechny Tiguany budou mít dvouspojkovou převodovku DSG.

 

Volkswagen kompletně přepracoval interiér s digitálním kokpitem, velkým 15“ displejem infotainmentu, head-up displejem, novým spínačem „zážitku z jízdy“ na středové konzoli a páčkou voliče převodovky na volantu. Novinkou jsou mj. i masážní sedadla a světlomety IQ.Light HD LED Matrix. Nový je také systém regulace podvozku DCC Pro s adaptivními dvouventilovými tlumiči.