autoweek.cz

Tatra Trucks v roce 2023 opět navýšila výrobu

Tatra Trucks v roce 2023 opět navýšila výrobu

04.02.2024 | Vladimír Rybecký | Doprava

Automobilka Tatra Trucks v roce 2023 opět navýšila výrobu a do budoucna připravuje další novinky.

Za loňský rok společnost Tatra Trucks, kterou vlastní akcionáři z Czechoslovak Group a Promet Group, vyrobila a prodala 1451 vozidel. Naplnila tím své plány. Loni Tatra Trucks také představila několik nových technologických projektů, které významně ovlivní její budoucnost, letos představí další novinky ve své produkci.

 

Tatra Trucks se soustřeďuje především na vývoj a výrobu plněpohonných středních a těžkých nákladních automobilů pro nejrůznější účely a pro řadu segmentů. Díky tomu může efektivně diverzifikovat výrobu a prodej vozidel. Zároveň se snaží udržovat rovnováhu objemu výroby pro civilní a obranný sektor. To vše má pozitivní vliv na postupný růst firmy, která si klade za cíl do několika let dosáhnout produkce až 2500 vozů za rok.

 

V roce 2023 Tatra vyrobila a zákazníkům dodala 1451 automobilů, což bylo víc než 100 kusů navíc ve srovnání s rokem 2022. Především ve čtvrtém čtvrtletí objem výroby výrazně akceleroval a v tento trend pokračuje i v letošním roce. Tatra také úspěšně hospodařila po stránce tržeb i EBITDA. Její finanční výsledky budou zveřejněny standardně v průběhu roku 2024 společně s výroční zprávou.

 

„Vloni jsme necelou polovinu prodaných vozidel dodali do civilního sektoru, nejvíce hasičským a záchranářským složkám, dále pak do stavebnictví, těžebního průmyslu, zemědělství nebo komunálních služeb atd. Přes polovinu produkce pak tvořily automobily a podvozky pro obranné a bezpečnostní složky, včetně Armády České republiky, pro kterou je Tatra Trucks dlouhodobým strategickým partnerem. Důležitost domácího trhu pro naši společnost podtrhuje i fakt, že 40 % vyrobených vozidel směřovalo k českým zákazníkům,“ řekl generální ředitel Tatra Trucks Lukáš Andrýsek.

 

Mezi největší odběratele v zahraničí patří zákazníci v Indii, Rakousku, Slovensku, Austrálii, Polsku, na Ukrajině, v Srbsku či Německu. Menší počty speciálních vozidel putovaly i na další zajímavé a silně konkurenční trhy, jako jsou například Švýcarsko, Francie, Hongkong či Jižní Korea.

 

Velké zakázky na hasičské speciály a logistické vozy pro Armádu ČR

Mezi nejvýznamnější zakázky z minulého roku patřily objednávky na více než dvě stovky hasičských speciálů na podvozcích Tatra pro HZS České republiky. „Na základě tohoto kontraktu od loňského září ve spolupráci s THT Polička a KOBIT-THZ pracujeme na dodávkách 232 automobilových stříkaček českým hasičům. Rámcová dohoda předpokládá výrobu 100 kusů vozidel CAS 20, 45 kusů CAS 30 a 87 kusů stříkaček CAS 30 pro velkoobjemové hašení včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků,“ konstatoval výkonný ředitel automobilky Petr Buršík. Tento rozsáhlý projekt navazuje na podobnou zakázku z podzimu 2022, v rámci níž vloni Tatra společně s THT Polička zajišťovala dodávky 100 kusů cisternových stříkaček CAS 20 rovněž pro HZS České republiky.

 

„Vloni na jaře jsme dodali první kusy podvozků Tatra Force 4x4 pro hasičské speciály, které vznikly ve spolupráci s firmou Rosenbauer na základě objednávky německé armády. Ta si objednala celkem 77 kusů tatrovek s hasičskými nástavbami a vybavením od tohoto rakouského výrobce. V loňském roce Tatra také završila kontrakt na 209 valníků Tatra Force 6x6 pro Armádu České republiky, když jsme v srpnu vojákům předali poslední kusy,“ přiblížil , ředitel obchodu Tomáš Mynarčík.

 

Tatra armádě dodala ještě 30 kusů hákových nakladačů Tatra Force 8x8. Letos na ně naváže výroba dalších 50 exemplářů těchto vozů. Pokračovala také produkce podvozků vojenských logistických vozidel, která Tatra ve spolupráci s DAF Trucks dodává belgické armádě.

 

Tatra Trucks je výrobce, který se věnuje i zákazníkům s individuálními a specifickými požadavky. Loni například vyrobila několik podvozků pro obytná a expediční vozidla nebo unikátní speciál Tatra Phoenix s celkovou hmotností 62 t připravený s australským dealerem Offroad Trucks Australia pro tamní těžařskou společnost Rio Tinto.

 

Pokračoval také projekt Tatra do škol, jehož prostřednictvím automobilka ve spolupráci s dealery a krajskými samosprávami pomáhá rozvoji českého školství v oblasti automotive a servisních služeb. Projekt zároveň podporuje modernizaci vybavení a techniky krajských správ komunikací. 

 

Nové projekty a novinky pro budoucnost

Rok 2023 se nesl ve znamení oslav 100 let existence tatrovácké koncepce podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami, kterou Hans Ledwinka poprvé použil v roce 1923 u typu Tatra 11. Byl to také 10. rok úspěšného fungování společnosti Tatra Trucks pod taktovkou českých akcionářů z Czechoslovak Group a Promet Group.

 

Rok 2023 ale také přinesl novinky, které v blízké budoucnosti přinesou výrazné změny do produktového portfolia Tatry, jež budou znamenat velký přínos pro zákazníky.

 

„Nejdříve jsme na veletrhu PYROS 2023 představili třetí generaci modelové řady Tatra Force, a to v civilní verzi pro hasiče, která přináší zásadní elektronizaci a digitalizaci i nová technická řešení a vylepšené motory. Začátkem podzimu jsme pak veřejnosti ukázali prototyp nové generace řady Tatra Force se systémem automatizovaného řízení v jeho první fázi vývoje. Tento vůz je možné řídit pomocí dálkového ovládání a takto může najít využití například u hasičů či záchranářů, případně v těžebním průmyslu. Další vývoj bude směřovat k vozidlu schopnému zcela autonomní jízdy,“ přiblížil novinky ředitel výzkumu a vývoje Radomír Smolka.

 

V říjnu Tatra ve spolupráci s partnery představila prototyp automobilu Tatra Force e-Drive s pohonem elektromotorem v kombinaci s palivovými články na vodík. V letošním roce se tento prototyp, který je prvním elektrickým (a tedy lokálně bezemisním) těžkým nákladním vozem značky v historii, podrobí další fázi náročných zkoušek v reálných provozních podmínkách.

 

Plány pro rok 2024

Pro letošní rok Tatra Trucks opět plánuje nárůst objemu výroby, čemuž mají napomoci restrukturalizační kroky postupně prováděné od loňska. Tatra má pro tento záměr dobré předpoklady, neboť velká část plánované výroby je již pokryta objednávkami zákazníků.

 

Tatra plánuje v první polovině roku představit novou generaci modelové řady Phoenix. Následně, v polovině roku, také představí vojenské verze třetí generace modelu Tatra Force, čímž se ucelí zákaznické portfolio této stěžejní řady.