name | autoweek.cz

Tesla přiváží Cybertruck do Evropy, ale jen na ukázku

Tesla přiváží Cybertruck do Evropy, ale jen na ukázku

07.05.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Tesla oznámila zahájení The Cyber ​​​​Odyssey v Evropě, v rámci níž bude Cybertruck v následujících týdnech představen na vybraných více než 100 místech ve 20 zemích místech v Evropě.

Tesla svůj elektricky poháněný pick-up Cybertruck v USA dodává od konce roku 2023. V EU se ale podle odborníků z důvodů nemožnosti získat homologaci pro provoz na veřejných komunikacích pravděpodobně neobjeví. Přesto Tesla přiváží svůj nejnovější model do Evropy, aby jej zde představila, i když v současné době neplánuje jeho uvedení na trhy EU.

 

Tesla v Evropě zahájila akci „The Cyber ​​​​Odyssey“, v rámci níž bude Cybertruck v následujících týdnech představen na vybraných více než 100 místech ve 20 zemích místech v Evropě. Akce byly odstartovány  2. května v Berlíně a budou pokračovat do 7. července.  „Na těchto akcích může veřejnost poznat toto již ikonické vozidlo a dozvědět se více o jeho jedinečných specifikacích, vlastnostech a inovativní technologii,“ stojí v prohlášení výrobce.

 

Cybertruck polarizuje veřejnost i odborníky svým bojovým, hranatým designem. Přesto je podle Tesly o tento nekonvenční elektromobil velký zájem. Značka jej inzeruje jako pick-up s dojezdem až 547 km, zrychlením z 0 na 100 za 2,7 s a maximálním zatížením přívěsu 4990 kg. Cena dostupných verzí začíná na 57 390 USD před zdaněním, v přepočtu 1 335 880 Kč. Vrcholná verze Cyberbeast stojí od 96 390 amerických dolarů (2 243 690 Kč).

 

Odborníci z homologačního úřadu TÜV mimo jiné uvádějí, že Cybertruck by v současné podobě nemohl být schválen v Evropě. Především ultrapevný exoskelet vyrobený z nerezové oceli neodpovídá bezpečnostním předpisům EU. Cybertruck by se snad mohl dostat na evropské silnice jen pomocí výjimek. Výrobce však tvrdí, že v současné době export Cybertrucku neplánuje. „Navýšení výroby vyžaduje čas, Tesla se zaměřuje na Severní Ameriku, hlavní objemový trh pro pick-upy,“ uvádí Tesla v prohlášení pro The Cyber ​​​​Odyssey.

 

Všech 3878 vyrobených vozidel už muselo v dubnu absolvovat svolávací akci poté, co jeden majitel nahlásil zadřený pedál akcelerátoru.