name | autoweek.cz

Tesla v Mnichově představí modernizovaný Model 3

Tesla v Mnichově představí modernizovaný Model 3

01.09.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

V Oslu byla odhalena modernizovaná Tesla Model 3. Vylepšená aerodynamika sedanu střední třídy prodlouží dojezd a cestující na zadních sedadlech dostanou vlastní dotykový displej. Pohonné ústrojí zůstává stejné.

Tesla na mnichovském veletrhu IAA vystaví modernizovaný Model 3 - první zásadní revizi od premiéry tohoto elektromobilu střední třídy v roce 2016. Do dnešního dne se po celém světě prodaly více než dva miliony vozů Model 3. Model 3 se pro evropský trh vyrábí v šanghajské továrně společnosti Tesla, zatímco v německé se vyrábí středně velké SUV Model Y.

 

Když byl počátkem roku 2019 Model 3 uveden na evropský trh, stal se okamžitým prodejním hitem. V říjnu 2021 se dokonce dostal na první místo mezi všemi modely v Evropě, což se mu podařilo jako prvnímu elektromobilu. Tempo dodávek Modelu 3 do Evropě však bylo nerovnoměrné, částečně i proto, že prodej v Číně dostával přednost.

 

Prodávat na tak konkurenčním trhu model, který nebyl šest let aktualizován a přesto prodávat významné množství je v automobilovém průmyslu unikátní. Nicméně nástup nových čínských značek přinutil Teslu jednat, přičemž jen snižování ceny už nestačí. Dodávky modernizované Tesly Modelu 3 do Evropy začnou v říjnu.

 

Základní koncept zůstal nezměněn: čtvery dveře, pět sedadel, velké zadní víko a zavazadlový prostor vpředu i vzadu. Také rozměry se mění jen minimálně - délka narostla jen o 3 cm na 472 cm, šířka i výška zůstávají stejné. Víc než polovina komponent ovšem byla podle Tesly přepracována.

 

Představitelé společnosti Tesla na akci v Oslu uvedli, že zákazníci požadovali propracovanější zážitky, zejména v interiéru. Proto úpravy modernizovaného Modelu 3 zahrnují takové detaily, jako jsou nová akustická skla na oknech, která snižují aerodynamický hluk, aktualizovaný centrální dotykový displej, druhý 8“ displej pro cestující na zadních sedadlech, přepracovaná středová konzole a nabídka různého čalounění. V zájmu zjednodušení uživatelského rozhraní byly odstraněny páčky na sloupku řízení.

 

Verze s pohonem zadních kol a jedním motorem má nyní dojezd 513 km (dosud 491 km), zatímco s pohonem všech kol a dvěma motory má dojezd 629 km, (dosud 602 km). Hlavním důvodem prodloužení dojezdu jsou podle společnosti Tesla aerodynamická vylepšení, díky nimž se součinitel odporu vzduchu snížil na 0,219. Revize karoserie, která byla prodloužena o 30 mm,  zahrnují i elegantnější přední masku.

 

Modernizovaný Model 3 bude v prodeji u všech prodejců v Evropě, Číně, na Blízkém východě a v Austrálii, nikoli však v USA.