name | autoweek.cz

Testování Rolls-Royce Spectre

Testování Rolls-Royce Spectre

29.07.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Už v roce 2021 Rolls-Royce potvrdilo zahájení náročného testovacího programu svého prvního plně elektrického vozidla Spectre aby se zajistilo, že se stane skutečným Rolls-Roycem. Absolvuje přes 2,5 milionu kilometrů.

Rolls-Royce Spectre již v jižní Francii v Provence a na Azurovém pobřeží absolvoval 625 000 testovacích kilometrů. První fáze bude završena na historickém zkušebním místě Autodrome de Miramas, bývalé závodní dráze, která hostila Grand Prix ACF v roce 1926 a nyní je zde areál nejmodernějšího testovacího a vývojového centra s více než 60 kilometry drah na 20 testovacích tratí. Nabízejí různé možnosti testování, včetně pětikilometrového vysokorychlostního, strmě klopeného oválu, který umožňuje testy v trvale vysoké rychlosti. Druhá testovací fáze probíhá na provensálském venkově kolem Miramas a na Azurovém pobřeží. Testy se opakují v reálných podmínkách na klíčových trzích Rolls-Royce.

 

Spectre je zatím nejpropojenější Rolls-Royce. Má 141 200 vztahů mezi vysílačem a přijímačem, což je třikrát víc než u předchozího modelu. Aby bylo možné plně využít potenciál této technologie, softwaroví specialisté decentralizovali inteligenci. Data se zpracovávají blíž ke zdroji, takže doba odezvy je výrazně kratší.

 

Po měsících testování nová technologie podvozku zajišťuje, že také Spectre přináší slavnou charakteristiku „Magic Carpet Ride“ („jízda na létajícím koberci“), suverénní plynutí za všech podmínek. Sofistikovaná elektronická stabilizace náklonu využívá řadu nových hardwarových komponent a vysokorychlostní zpracování dat. Zpracovává data ze systému, který čte povrch vozovky před vozem a z navigačního systému, který zná nadcházející zatáčky.

 

Celohliníková architektura prostorové nosné struktury Spectre je nejtužší v historii značky. Hliníková architektura je vyztužena ocelovými sekcemi pro zlepšení tuhosti v krutu.

 

Po podrobném testování v aerodynamickém tunelu, digitálním modelování a nepřetržitém vysokorychlostním testování v Miramas byl koeficient odporu u Spectre potvrzen na hodnotě cx 0,25.

 

První dodávky Spectre zákazníkům začnou ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023.