name | autoweek.cz

Těžká cesta pro vodík v EU

Těžká cesta pro vodík v EU

26.09.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Spojené státy americké by se mohly stát lídrem v oblasti vodíkových technologií, ale silné postavení zde má i Čína. Podmínky pro rozvoj tohoto odvětví jsou v zámoří příznivější, než je tomu v Evropě – navzdory proklamacím Evropské komise.

Pravidla pro výrobu vodíku v EU budou přísnější než předpisy v USA. To může být pro průmysl elektrolyzérů v EU rozhodující. Vodík je přitom ústředním bodem zelené průmyslové politiky EU.

 

Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že do roku 2030 budou světovému trhu dominovat američtí, čínští a evropští výrobci. Podle evropské lobbingové agentury Hydrogen Europe budou elektrolyzéry vyrobené v Evropě patřit k nejlepším na světě. Evropští výrobci elektrolyzérů ale varují, že kvůli nepříznivému podnikatelskému prostředí v EU hrozí, že Čína a USA ovládnou světový trh.

 

Podnikatelské prostředí zůstává nejisté mimo jiné i proto, protože o dominanci na trhu s elektrolyzéry soupeří tři technologie. Levnější alkalické elektrolyzéry vyrábí vodík bez přerušení, zatímco elektrolyzéry s protonovou výměnnou membránou (PEM) jsou dražší, ale výroba může flexibilně reagovat na dostupnost elektrické energie. Třetí technologie, elektrolyzéry s pevnými oxidačními články, jsou pro svou účinnost závislé na vysokoteplotním odpadním teple z průmyslu.

 

Čína svou výrobu zaměřuje na levnější alkalickou variantu, zatímco Evropa se rozhodla pro dražší, ale flexibilnější PEM. V EU dostali výrobci PEM elektrolyzérů pozitivní motivaci, když Brusel přijal normy pro výrobu vodíku z obnovitelné elektřiny. Aby mohl být vodík označen za obnovitelný, musí být elektrolyzér napájen z vyhrazených solárních nebo větrných elektráren. Propojení výroby elektřiny a vodíku bude muset být realizováno na měsíční bázi, od roku 2030 pak každou hodinu. To znamená, že elektrolyzéry musí být dostatečně flexibilní, aby zachytily časová okna, kdy je výroba možná, což je pravidlo, které zvýhodňuje variantu PEM.

 

Zatímco Evropa vede v oblasti PEM elektrolyzérů, o osudu tohoto odvětví se možná rozhodne ve Washingtonu. Přímé dotace ve výši až 3 USD na 1 kg vodíku pomáhají této komoditě překonat tržní bariéru 1 USD. Zatímco Evropa se spokojila s přísnými pravidly hodinové korelace, která mají zajistit provoz elektrolyzérů za využití nově instalovaných obnovitelných zdrojů energie, USA stále zvažují, pro kterou normu se rozhodnout. Mezitím se ale v Číně už uvádějí do provozu první velké pilotní projekty s elektrolyzéry napojené na rozsáhlé fotovoltaické parky.

 

Mezinárodní energetická agentura IEA ve svém hodnocení Global Hydrogen Review 2023 registruje pomalé zavádění nízkouhlíkových vodíkových projektů navzdory působivé globální podpoře. Pouze 4 % z ohlášených nízkouhlíkových výrobních projektů dosud dospěly do fáze investičního rozhodnutí nebo fáze výstavby, zatímco s 99 % globální produkce nadále dominuje „šedý“ vodík produkovaný s využitím fosilních zdrojů. IEA identifikuje následující důvody této setrvačnosti:

- rostoucí náklady na vybavení a financování, zejména u elektrolyzérů, které se zvýšily až o 50 %.

- státy málo podporují projekty na straně výroby a poptávky, a to i přes velkorysá oznámení v USA a EU, což vede ke zpoždění projektů a působí, že šedý vodík zůstává pro dodavatele nejdostupnější možností

- nedostatečné vládní strategie pro dosažení vodíkových cílů

- absence globálních standardů a certifikačních mechanismů pro nízkouhlíkový vodík.

 

Pro Evropu zpráva demonstruje to, co agentura Hydrogen Europe vždy tvrdila: průmysl potřebuje ambiciózní a snadno dostupnou podporu od vlád, aby mohl přejít od konceptu k realizaci. Vzhledem k současným cenám energií, napjatým dodavatelským řetězcům a vysokým nákladům na financování je třeba vykonat spoustu těžké práce. Obnovitelný vodík je vysoce kapitálově náročný, v neposlední řadě s ohledem na požadavky adicionality, což jej činí extrémně citlivým na náklady financování.

 

Evropa nesplní své cíle v oblasti klimatu a energetiky, pokud Evropská komise a členské státy urychleně nezvýší financování programů na podporu vodíku.

 

Do konce roku 2022 bylo celosvětově instalováno 700 MW kapacity elektrolyzérů. Projekty, které už dosáhly fáze investičního rozhodnutí, do konce roku 2023 zvýší po své realizaci globální kapacitu na 2 GW ale nejméně polovina z nich bude v Číně. Pokud by byly všechny oznámené projekty realizovány do roku 2030, svět by těžil z kapacity elektrolýzy 420 GW.