name | autoweek.cz

Tipy na víkendový Maker Faire Prague

Tipy na víkendový Maker Faire Prague

09.05.2025 | Tiskové zprávy

Gejzír kreativity na Výstavišti už zítra.

Řasy, které svítí ve tmě, motýlí droni, vzájemná destrukce robotů nebo první živý kámen na světě nikde jinde než na festivalu Maker Faire Prague pohromadě neuvidíte. Brány Křižíkových pavilonů Výstaviště Praha se otevřou v sobotu v 10 hodin a za nimi čeká víc než 170 inteligentních atrakcí pro celou rodinu.

 

Co byste na festivalu kreativity, vynálezů a novodobého kutilství Maker Faire Prague rozhodně neměli zmeškat? „Bude to letos velké. Ještě v posledním týdnu před festivalem se hlásili další a další vystavovatelé, a tak naplníme programem nejen čtyři Křižíkovy pavilony, ale i stany ve venkovních prostorách. Mnoho atrakcí se Česku představí vůbec poprvé,” hlásí programová ředitelka Barbora Pešek.

 

Z více než 170 projektů uvádíme čtyři tipy, proč tento víkend vyrazit na Výstaviště:

 

1 - Zažijete motýlí drony a roboty ve všech podobách – i těch destrukčních

Roboti letos na festivalu dostanou větší pozornost než obvykle díky Xiaomi robotické aréně, kde se v neděli bude konat tradiční Robosoutěž FEL ČVUT, v sobotu na stejném místě zažijete perfomance celého roje okřídlených dronů v projektu Ornintonaut Lab. Ve speciálním venkovnímu stanu se pak uskuteční u nás dosud nevídané destrukční souboje bojových robotů – vozítka několika zahraničních týmů se budou řezat, píchat, zapalovat a pak zas opravovat přímo na místě. A to ani nemluvíme o „řežbě” jiného druhu – koncertu očekávané robotické kapely One Love Machine Band na hlavním pódiu.

 

2 - Projdete zónami světla a tmy

Už podruhé je na festivalu věnována zvláštní pozornost světelným objektům. Ve speciální Zóně světla a tmy uvidíte například bioluminiscenční řasy, které svítí, když je nakrmíte, uměleckou interaktivní instalaci Vektroskop, světelnou laboratoř nebo hru s plazmatickými světly. Zářící objekty potkáte i na jiných místech výstavy – světovou premiéru bude mít například „první živý kámen” v projektu BeingOne: křišťál, který slyší hlasy, cítí radioaktivitu a komunikuje s vámi pomocí barev.

 

3 - Na místě si sami vyrobíte (téměř) cokoli

Z desítek workshopů na festivalu lze vyzdvihnout například ten, kde si sami vyrobíte wi-fi zesilovač z plechovky nebo robota za 10 eur. Děti budou kreslit na papíry, které mění barvu, vyrábět vodní raketky, psát tajné vzkazy neviditelnými inkousty nebo sledovat barevné reakce látek z rostlin. A to samozřejmě nemluvíme o profesionálních workshopech 3D tisku nebo programování.

 

4 - Zachytíte úspěšné studentské projekty i trendy ve vzdělávání

Na festivalu se osobně setkáte s českými studentskými tvůrci, kteří získali mezinárodní ocenění, například s týmem LASAR, který představí další vývoj v jejich oceňovaného konceptu vzdálené opravy kosmických družic. Nový bude na festivalu Stan učitelů, kde si budou odborníci předávat své vzdělávací tipy a všichni ostatní si prohlédnou výtvory finalistů soutěže Přehraj desku, postav gramofon. Vzdělávací show se budou konat i na festivalovém pódiu, například v podání ÚDIF (Úžasné divadlo fyziky) nebo VŠCHT s chemickými kouzly a bioinformatikou. O popularizaci vědy a vyrábění nás poučí skupina 16 světových youtuberů s milionovými dosahy – nebo český maker Peca, který předvede, jak lze nabít mobil svíčkou.

 

Festival Maker Faire Prague pořádá spolek Maker Faire Česká republika ve spolupráci s organizací Make more a společností Výstaviště Praha za podpory hl. m. Prahy a městské části Praha 7. Zásadní poděkování patří generálnímu partnerovi Prusa Research, který umožnil účast zahraničních hostů a dodal festivalu silný mezinárodní rozměr. Mezi další partnery patří také Skupina ČEZ, Dremel, Samsung, STMicroelectronics, Espressif, Hennlich, PrusaLab, LaskaKit, Esero a další.

 

Festival se koná v sobotu 10. května od 10 do 18 hodin a v neděli 11. května od 10 do 16 hodin v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha (hlavní vstup je z parku Stromovka).

 

Kompletní program najdete a vstupenky předem zakoupíte na www.makerfaire.cz.