name | autoweek.cz

Top 10 automobilových společností ve východní Evropě

Top 10 automobilových společností ve východní Evropě

25.09.2023 | | Statistiky

Východní Evropa získala pro evropské hospodářství ústřední význam. V regionu zaznamenal v posledních letech impozantní rozvoj zejména automobilový průmysl. K tomu přispívá těchto 10 největších automobilových společností ve východní Evropě.

Východní Evropa se stala důležitou výrobní lokalitou pro výrobce automobilů z celého světa. Mnoho velkých společností založilo v regionu výrobní závody aby využily nižší náklady na práci a dobře vyškolené pracovní síly. Automobilový průmysl ve východní Evropě přispěl k vytváření pracovních míst a hospodářskému rozvoji regionu.

 

Údaje pro následující žebříček pocházejí z finančních zpráv a zpráv o obratu, které společnosti každoročně vydávají. Sestavila je společnost Surplex. V roce 2022 dosáhlo největší obrat těchto 10 automobilových společností, které se propracovaly až na vrchol. Jejich úspěch odráží sílu a potenciál růstu automobilového průmyslu ve východní Evropě.

 

Místo 10: Volkswagen Group Polska SP. Z O.O. (Polsko)

Společnost Volkswagen Group Polska SP. Z O.O. v roce 2022 dosáhla obrat 2,89 miliardy eur.

 

Místo 9: Inter Cars S.A. (Polsko)

Polská společnost Inter Cars S.A. se s obratem 3,29 miliardy eur dostala do žebříčku 2022, protože Stellantis v minulém roce změnil svou firemní strukturu - dřív slovenská společnost PCA Slovakia s.r.o. se sídlem v Trnavě se oficiálně stala nizozemskou společností, takže již není součástí žebříčku. Inter Cars je největším dodavatelem náhradních dílů pro automobily ve střední a východní Evropě. Kromě dílenského vybavení a dílů pro motocykly a tuning prodává motocykly Ducati, regeneruje autodíly a má celostátní síť autoservisů.

 

Místo 8: Volkswagen Poznań sp. z o.o. (Polsko)

Společnost Volkswagen je opět zastoupena v žebříčku a opět v Polsku. Volkswagen Poznań sp. z o.o. obsadila s ročním obratem 3,67 miliardy eur v roce 2022 osmém místo.

 

Místo 7: Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. (Maďarsko)

Společnost Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. je dceřinou společností německého automobilového koncernu Daimler AG v Maďarsku. V roce 2012 byla ve městě Kecskemét otevřena automobilka, která je prvním novým závodem Mercedesu po roce 1997. Doplňuje závod na výrobu malých vozů v Německu, ale vyrábí také některé modely Mercedesu – kompaktní třídy B a čtyřdveřové kupé CLA. V roce 2022 tak zaznamenala příjem ve výši 4,00 miliardy eur.

 

Místo 6: Automobile-Dacia SA (Rumunsko)

Společnost Automobile-Dacia SA z Rumunska byla založena v roce 1966 v Rumunsku a v roce 2022 dosáhla obrat 5,17 miliardy eur.

Místo 5: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (Česká republika)

Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. založená v České republice v roce 2006 rok od roku roste. Za rok 2022 dosáhla roční obrat 6,54 miliardy eur.

 

Místo 4: Kia Slovakia s.r.o. (Slovensko)

Výrobce automobilů a motorů Kia Slovakia s.r.o. se sídlem v Tepličce nad Váhom na Slovensku vykázala v roce 2022 obrat ve výši 6,76 miliardy eur.

 

Místo 3: Audi Hungaria Zártkörüen Müködö Részvénytársaság (Maďarsko)

Společnost Audi Hungaria Zártkörüen Müködö Részvénytársaság, založená v r. 1993, dosáhla v roce 2022 roční obrat 8,44 miliardy eur. Od roku 2024 se zde má vyrábět nový model Cupra Terramar.

 

Místo 2: Volkswagen Slovakia, a.s. (Slovensko)

Na druhém místě skončila společnost Volkswagen Slovakia, a.s. ze Slovenska. Důvodem je roční obrat 9,73 miliardy eur v roce 2022. Bratislavský závod je jedinou automobilkou na světě, kde se pod jednou střechou vyrábějí vozy pěti značek: Audi, Porsche, Seat, Škoda a Volkswagen.

 

Místo 1: Škoda Auto a.s. (Česká republika)

Škoda Auto a.s. z České republiky je opět jedničkou žebříčku. Škoda Auto je český výrobce automobilů a motorů, který patří do koncernu Volkswagen AG. Společnost tak patří k nejstarším firmám v tomto oboru a v roce 2022 dosáhla roční obrat 18,18 miliardy eur.

 

Bezpečná jízda společně

Společnost Surplex podporuje firmy z automobilového průmyslu při výhodném prodeji jejich použitých strojů a výrobních zařízení na své internetové platformě Surplex.com. Tým Surplex provádí také likvidace celých závodů a v co nejkratší době předává čistou prázdnou budovu majiteli. Prodejem již nepotřebných strojů mohou společnosti získat příjmy, které mohou použít na jiné investice.