name | autoweek.cz

Toyota dala do Hiluxu palivové články

Toyota dala do Hiluxu palivové články

14.09.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Toyota jako přesvědčený zastánce pohonu s využitím palivových článků přestavěla pro jejich použití pick-up Hilux.

Nejmladší vodíkové vozidlo Toyoty vzniklo na základě pick-upu Hilux, jenž je vnímán jako vzor praktičnosti. Hnací ústrojí využívá klíčové komponenty ze sériově vyráběného modelu Mirai. Tato technologie svou výkonnost prokazuje již téměř deset let. Vodík je uložen ve třech vysokotlakých nádržích, což umožňuje dojezd víc než 600 km. Akumulátor, jenž uchovává elektřinu vyrobenou palivovými články, je umístěn pod ložnou plochou.

 

Prototyp pick-upu na vodíkový pohon byl vyroben v britské továrně TMUK v Burnastonu ve spolupráci s různými partnery a finanční podporou anglické vlády. Stavba prototypu začala v červnu 2023 a první vozidlo bylo dokončeno za pouhé tři týdny. Do konce roku bude vyrobeno deset vozidel, která budou podrobena rozsáhlým testům.

 

Projekt začal na začátku roku 2022 studií proveditelnosti, kterou provedly TMUK a Toyota Motor Europe (TME). Britská vláda poté přislíbila financování prostřednictvím neziskové organizace Advanced Propulsion Centre, která podporuje vývoj čistých technologií a nových konceptů mobility. Designový a vývojový program s partnery Ricardo, ETL, D2H Advanced Technologies, Thatcham Research a další podporou od Toyota Motor Corporation (TMC) byl zahájen od 1. července 2022.