name | autoweek.cz

Toyota IQ na českém trhu

Toyota IQ na českém trhu

01.07.2009 | Antonín Matějka | Tiskové zprávy

Vedení společnosti Toyota Motor Czech rozhodlo o dovozu unikátního automobilu do města s názvem Toyota iQ. Jeho oficiální prezentace v České republice nebyla původně plánována. Po zvážení prodejní strategie Toyoty v ČR je však konečné rozhodnutí ve prospěch brzké premiéry tohoto městského automobilu na domácím trhu.

Model iQ se poprvé objevil ve finální podobě na loňském autosalonu v Paříži. Jen málo vozů se může pochlubit tak radikálním exteriérem. Model iQ přepisuje definice toho, jak by měl vypadat vůz do dnešních přeplněných měst s tím, jak roste pozornost věnovaná otázkám životního prostředí a bezpečnosti.
Cílem konceptu iQ bylo postavit nový typ vozidla do města - takového, které by pojalo čtyři pasažéry, ale při zachování celkové délky do 3 metrů. Jedná se o zcela zásadní řešení, které dlouhodobě ovlivní další vývoj vozů značky Toyota. Dominance modelu iQ je v prostornosti interiéru - ve voze o délce pouhých 2985 mm, o šířce 1680 mm a výšce 1500 mm mohou cestovat až čtyři osoby, například trojice dospělých s dítětem.

Šest zásadních inovací stojí za průlomovým řešením v konstrukci vozu Toyota iQ:


1. Nový vpředu montovaný diferenciál zvyšující vnitřní prostornost
2. Převodovka řízení a středové uložení spojovacích tyčí řízení
3. Nízkoprofilová palivová nádrž o výšce pouhých 120 mm pod podlahou
4. Nová ultratenká sedadla zvětšující prostor pro nohy
5. Jednotka vytápění a klimatizace menší o 20 %
6. Asymetrický design přístrojové desky a uspořádání posuvných sedadel do konceptu
3+1

Model iQ se základní hladinou emisí CO2 pouhých 99 g/km a kombinovanou spotřebou 4,3l/100km (oba údaje platí pro motor 1,0l VVT-i) je příkladnou ukázkou vozu do města nabízeného na správném místě ve správný čas. Toyota iQ však představuje mnohem více, než jen nejmenší čtyřmístný automobil na světě. Všechny tři moderní motory (1,0l VVT-i, 1,4 D-4D a nově také 1,33l Dual VVT-i) a převodová ústrojí byly vyvinuty v souladu s filozofií pohonu ‘Toyota Optimal Drive\' zajišťující extrémně nízkou spotřebu paliva a hladinu emisí, ovšem bez nepříznivých dopadů na výkon či potěšení z jízdy.
I přes své velmi kompaktní rozměry byl iQ navržen tak, aby cestujícím zajistil maximální úroveň ochrany v případě nehody. Vůz je proto standardně vybaven celou řadou prvků aktivní i pasivní bezpečnosti. Model iQ získal v přísnějších nárazových testech organizace Euro NCAP (zavedených v lednu 2009) maximální pětihvězdičkové ohodnocení! K tomu napomohla speciální konstrukce karoserie vyvinutá dle principu vícenásobné distribuce zatížení („Multi load path\"), ale v základní výbavě i pokrokový systém Toyota VSC+ sloužící k řízení trakce a dynamické stability a osm airbagů. Tento městský automobil se může pochlubit i jedním světovým prvenstvím, a tím je hlavový airbag v oblasti zadního okna.
Mimořádně vysokou úroveň základní výbavy vozu Toyota iQ dále představují systémy ABS, EBD a BA, elektrický posilovač řízení (EPS), klimatizace, rádio s CD přehrávačem podporující MP3+WMA s ovládáním na volantu, 6 reproduktorů, dálkově ovládané centrální zamykání a jiné další prvky.
„Toyota iQ je vůz, který byl s neobyčejně pozitivními ohlasy přijat veřejností a automobilovými médii ve všech metropolích po celé Evropě. Od začátku letošního roku převzalo klíčky od nového modelu iQ téměř 20 000 zákazníků. Toyota iQ dosáhla již také uznání za inovace, prémiovou kvalitu a nízkou spotřebu paliva, kombinovanou s prvotřídním jízdním komfortem srovnatelným s většími rodinnými vozy. Chceme proto dopřát zkušenost českým a slovenským zákazníkům ve zcela nově pojatém myšlení značky Toyota, které model iQ představuje. Věříme v určitý potenciál ve větších městech, ale i ty zákazníky, kteří nezvažují koupi tohoto ojedinělého vozu, chci srdečně pozvat k našim autorizovaným prodejcům Toyota na jedinečnou předváděcí jízdu. Pocit za volantem iQ bude pro ně určitě příjemná zkušenost.\", říká Mika Elojärvi, vicepresident společnosti Toyota Motor Czech.

V České republice by se měla Toyota iQ objevit v červnu 2009.