name | autoweek.cz

Toyota vyvíjí užitkové vozy na elektřinu a vodík

Toyota vyvíjí užitkové vozy na elektřinu a vodík

24.08.2022 | Vladimír Rybecký | Doprava

Japonské automobilky spojují síly při vývoji užitkových a nákladních vozidel s různými velikostmi vybavených alternativními způsoby pohonu.

Společnost Toyota Motor spolu se Suzuki Motor, Daihatsu Motor a Commercial Japan Partnership Technologies Corporation (CJPT) společně plánují v příštím roce dodat na trh elektrickou minidodávku pro zásobování a dopravu zboží ve městech. Toyota zároveň v jiném konsorciu vyvíjí lehký nákladní automobil na vodíkové palivové články. Představí jej opět v příštím roce.

 

Užitková minivozidla v Japonsku představují asi 60 % celkového vozového parku užitkových vozidel. Pro chystanou mini dodávku navrhne a dodá Toyota elektrickou část, Suzuki a Daihatsu budou pracovat na vývoji šasi a CJPT se bude podílet na plánování. Elektrická dodávka bude využívána v různých projektech v prefektuře Fukušima a Tokiu.

 

Toyota zároveň spolu s Isuzu Motors, Hino Motors a CJPT bude vyvíjet lehká elektrická nákladní vozidla s palivovými články pro globální trhy. Lehká nákladní vozidla se často používají pro distribuci v supermarketech a malých obchodech. Kromě toho, že užitková miniauta jsou vybaveny chladicími a mrazicími funkcemi, musí jezdit na dlouhé vzdálenosti po dlouhé hodiny, aby mohla během jednoho dne uskutečnit co nejvíc operací. Kvůli tomu musí splňovat požadavky na rychlé doplňování paliva.

 

CJPT bude zodpovědná za plánování, Isuzu a Hino dodají know-how pro výrobu dodávky a Toyota vodíkový pohon. I tento vůz bude ve zkušebním provozu nejprve nasazený na skutečných distribučních místech v prefektuře Fukušima a v projektech sociální implementace v Tokiu.

 

V rámci dalšího sdružení společnosti Isuzu Motors, Denso, Toyota Motor, Hino Motors a Commercial Japan Partnership Technologies Corporation (CJPT) zahájily společný výzkum a vývoj spalovacích motorů na vodík pro těžká nákladní vozidla.