name | autoweek.cz

Toyota zvažuje elektrifikaci historických aut

Toyota zvažuje elektrifikaci historických aut

16.01.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Toyota se v rámci snahy o nulové emise zaměřuje i na modernizaci historických automobilů. Na Tokijském autosalonu 2023, zaměřeném na tuning, vedle speciálů od Toyota Gazoo Racing a Lexusu představila i dva sportovní vozy z 80. let nově vybavené elektrickým pohonem.

Na Tokijském autosalonu 2023, veletrhu zaměřeném na individuálně upravené vozy v Makuhari Messe ve městě Chiba východně od Tokia, Toyota Motor v rámci snahy ukázat, že automobily mohou být ekologické a zároveň přitažlivé pro milovníky staré školy, předvedla bezemisní verze svých sportovních vozů z 80. let. Šlo o dva vozy generace AE86, které stále mají silnou celosvětovou základnou fanoušků. Jeden byl upravený jako elektromobil s akumulátorem a druhý s vodíkovým motorem.

 

Prezident společnosti Toyota Motor Akio Toyoda uvedl, že přestavbu stávajících vozů je třeba prozkoumat jako možnost dosažení cíle nulových emisí uhlíku do roku 2050. V Japonsku jezdí na silnicích pouze každé dvacáté auto nové a starší auta jsou převážně poháněna benzinem. „Je důležité ponechat možnost volby pro automobily, které někdo miluje nebo vlastní,“ řekl na akci Akio Toyoda, který je velkým milovníkem automobilů i amatérským závodníkem.