name | autoweek.cz

Tripartitní aliance pro výrobu motorů

Tripartitní aliance pro výrobu motorů

02.03.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Skupina Renault a holding Geely uzavírají smlouvu se saúdskoarabským ropným gigantem Saudi Aramco na výrobu spalovacích motorů.

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco souhlasila s převzetím menšinového podílu v nové společnosti vytvořené pro výrobu spalovacích motorů s nízkými emisemi pro pohonné jednotky, kterou plánují společně založit francouzský výrobce automobilů Renault SA a čínská společnost Geely Automobile Holdings aby vyvíjela a dodávala spalovací motory a hybridní technologie.

 

Saudi Aramco přispěje k vývoji syntetických paliv a řešení s vodíkem. Společnosti Geely a Renault uvedly, že si v novém nezávislém subjektu ponechají stejné podíly, ale nezveřejnily jak velké a kolik investuje Aramco. Jejich cílem je vyrábět ročně více než pět milionů spalovacích motorů s vysokou účinností, hybridních a plug-in hybridních pohonných jednotek a převodovek. Činí ta v době, kdy se většina automobilového průmyslu soustřeďuje na kapitálově náročný přechod k čistě elektrickému pohonu.

 

Aramco se díky této dohodě stává prvním velkým producentem ropy, který investuje do automobilového průmyslu, protože vzestup elektromobilů hrozí snížením poptávky po konvenčních palivech. V loňském roce společnost Aramco oznámila partnerství se společností Hyundai Motor za účelem studia pokročilých paliv, která by mohla být použita v hybridních motorech ke snížení emisí CO2.

 

Renault se chce díky vyčlenění svého podnikání v oblasti spalovacích motorů zaměřit na elektromobily, což je součástí rozsáhlé restrukturalizace francouzské automobilky, která zahrnuje také revizi desetiletí trvajícího spojenectví se společností Nissan Motor.

 

Pro společnost Geely je dohoda s Renaultem rozšířením jejího modelu navazování partnerství za účelem expanze mimo Čínu. Společnost Geely již dříve oznámila dohodu o vývoji hybridních zážehových motorů se společností Mercedes-Benz v níž je největším akcionářem.

 

„Partnerství se společností Aramco jí poskytne náskok v závodě o technologie pohonných jednotek se spalovacími motory s velmi nízkými emisemi. Vstup společnosti Aramco přináší jedinečné know-how, které pomůže vyvinout průlomové inovace v oblasti syntetických paliv a vodíku,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Renault Luca de Meo.