name | autoweek.cz

Umělá inteligence kontroluje automobilový průmysl

Umělá inteligence kontroluje automobilový průmysl

08.12.2022 | | Tiskové zprávy

Česká firma s umělou inteligencí 24 Vision získala investici 37,5 milionu korun.

Česká firma 24 Vision, jejíž nástroj odhalí až 99 % chyb v automobilové výrobě, získává na svůj další rozvoj investici 37,5 milionů korun. Díky financím od fondů Y Soft Ventures, Nation 1 a skupiny QPAG se může soustředit na vývoj škálovatelného produktu a expanzi na mezinárodní trh.

 

Technologie 24 Vision již nyní detekuje vady ve výrobě u nejvýznamnějších producentů v automobilovém průmyslu, díky čemuž si získala důvěru také mezi globálními hráči. V řádu sekund zkontroluje celý produkt a to 10x spolehlivěji než lidské oko. Díky strojovému učení dokáže najít nejen konfigurační vady, ale i těžce viditelné defekty. Produkt s potenciálem pro využití v dalších segmentech zaujal hned několik investorů.

 

„V automotive se vyrábí i tisíce různých variant produktů a ohlídat výrobu všech je pro řadu strojů obtížné, natož pak pro člověka. S vizí vyřešit tento problém, který trápí prakticky celý trh, jsme 24 Vision zakládali,“ říká výkonný ředitel 24 Vision Martin Hriško.

 

„Dnes naše řešení dokážeme vzít a napojit skoro na jakoukoli sériovou výrobu. Učíme systém rozeznat podobu výrobků se všemi variantami a specifiky zákazníka. To nám umožňuje snadné nasazení systému ve variabilní výrobě,“ dodává za 24 Vision ředitel technického úseku Martin Cviček.

 

Technologie využívá i Škoda Auto

V současnosti má 24 Vision nasazené řešení pro kontrolu automobilových dveří, palubních desek, sedaček a malých lakovaných komponent. Technologii aktuálně využívá největší tuzemská automobilka Škoda Auto, společnost Brose CZ nebo společnosti ze skupiny Hyundai Motor Czech. Další automobilky a výrobci o ni jeví zájem v rámci pilotních projektů.

 

Škálovatelnost a univerzálnost produktu vidí jako hlavní konkurenční výhodu i lead investor Y Soft Ventures. „Startupy, které využívají počítačové vidění pro kontrolu kvality, začínají standardně jako projektový business, který se ale špatně škáluje. 24 VISION už si touto fází prošlo a teď ví, jak se přepnout na škálovatelný business model,“ popisuje investici Lukáš Konečný, junior partner Y Soft Ventures.

 

Do portfolia dalšího spoluinvestora, skupiny QPAG, spadá také firma 100% REWORK, která je v ČR lídrem v poskytování služeb v oblasti kvality. Podle Martina Hriška vidí představitelé obou společností velký potenciál v možné spolupráci.

 

Investici plánuje 24 Vision využít k vývoji škálovatelného produktu, který umožní snadné nasazení na mezinárodním poli. „Naše umělá inteligence má do budoucna v podstatě neomezené možnosti a oborů, kde je potřeba eliminovat lidské chyby, je mnoho. Naší vizí je vyvinout snadno nasaditelný produkt, který zcela zásadně eliminuje výskyt neodhalených vad a defektů ve výrobě,“ dodává Martin Hriško.