name | autoweek.cz

Už i Abarth elektrický

Už i Abarth elektrický

24.11.2022 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Značka Abarth doplňuje v Evropě svou nabídku o elektricky poháněný model Abarth 500e. Limitovaná zaváděcí edice Scorpionissima je vůbec prvním elektrickým modelem značky Abarth, přičemž nezapomíná ani na patřičný zvukový projev.

Zakladatel značky rakouský rodák Karl Abarth už jako Carlo založil svůj obchodní úspěch na prodeji výfuků italským mladíkům toužícím oživit zvuk a zvýšit výkon svých malých Fiatů. Na tuto tradici navázaly i automobily této značky, vycházející ze sériové produkce, ale nabízející sportovního ducha, k němuž neodmyslitelně patří i patřičný zvukový projev.

 

Nyní přichází první Abarth s elektrickým pohonem 500e. Slibuje být „víc Abarth než kdy předtím“ (More Abarth than EVer) díky elektrickému pohonu s vyšším točivým momentem, lepšímu rozložení hmotnosti a delšímu rozvoru náprav, což přináší skvělou ovladatelnost a jízdní dynamiku, rychlejší průjezd zatáček a lepší jízdní vlastnosti v rychlých zatáčkách i na jejich výjezdu. A aby to byl opravdu Abarth, 500e je jediným malým vozem, který nabízí i funkci zvukového generátoru, která reprodukuje legendární zvuk motorů Abarth.

 

Pro Abarth znamená elektrifikace větší zábavu a soutěživost. Existuje pouze jediný důvod, proč vyrábět elektrický Abarth: hledání nejvyššího výkonu. Tento cíl sleduje Abarth už přes 73 let. Abarth 500e reaguje na aktuální požadavky na městskou mobilitu, zároveň však nabízí dynamické vlastnosti při jízdách mimo město včetně legendárního zvuku Abarth.

 

Nový Abarth 500e je vybaven 42kWh akumulátorem umožňujícím rychlonabíjení s výkonem 85 kW. Trakční elektromotor má výkon 113,7 kW (155 k) a točivý moment 235 N.m. Z 0 na 100 km/h vůz zrychlí za 7 s.

 

K dispozici jsou tři exkluzivní jízdní režimy - Turismo, Scorpion Street a Scorpion Track. Turismo umožňuje plynulejší zrychlení a nižší výkon (100 kW, 220 N.m) pro efektivní zážitek z jízdy. Scorpion Street nabízí špičkový výkon a zároveň maximalizuje regenerativní brzdění. Režim Scorpion Track je určen pro ty, kteří hledají špičkový výkon.

 

Pro Abarth byl zvuk vždy velmi důležitý. Proto zachovává typický zvukový zážitek i za volantem elektrického 500e. V souladu s touto filozofií systém Key On-Off při každém zapnutí nebo vypnutí vozu reprodukuje zvuk podobný kytaře. Předepsaný výstražný zvuk AVAS (Acoustic Vehicle Alert System) dostal specifickou znělku, která odlišuje Abarth 500e od ostatních elektromobilů. Nový Abarth 500e je navíc prvním a současně jediným městským vozem, který může být vybaven vypínatelným generátorem zvuku věrně reprodukujícím zvuk zážehového motoru Abarth. Tento inovativní zvukový systém se nabízí jako alternativa ke standardnímu zvukovému projevu a dodává se s prvkem AVAS připomínajícím zvuk zážehového motoru.

 

Komunita příznivců značky Abarth se zapojila do procesu společné tvorby pomocí webového projektu Performance Creator. Na oplátku značka členům této komunity věnovala přednostní právo na předběžnou rezervaci zaváděcí edice Abarth 500e Scorpionissima.