name | autoweek.cz

V Brně sváží odpad elektrické Volvo

V Brně sváží odpad elektrické Volvo

24.08.2022 | Vladimír Rybecký | Doprava

V Brně jako první v České republice uvádějí do provozu elektrické nákladní vozidlo Volvo FL Electric pro svoz odpadu.

Volvo Trucks předalo první elektrické nákladní vozidlo FE Electric určené pro svoz odpadu. V Brně ho jako první v České republice uvádí do provozu společnost SAKO Brno elektrické nákladní vozidlo pro svoz odpadu. Již na jaře SAKO Brno testovalo elektrické vozidlo Volvo FL Electric. Díky pozitivním výsledkům bylo rozhodnuto o koupi elektrického vozidla pro svoz odpadu a jeho zařazení do plného provozu.

 

Běžné vozidlo pro svor odpadu najede za měsíc 2000 km a spálí 450 l nafty. Elektrické vozidlo je v místě provozu plně bezemisní i když je svozové vozidlo nejvíce energeticky náročné při neustálém zastavování a rozjezdech, sníží se také provozní náklady ale především je naprosto tiché. Jediné, co je slyšet, jsou brzdy, signál upozorňující na zpětný chod a samotná manipulace s kontejnery.

 

První plně elektrické vozidlo bude provozováno v městských částech Černovice, Slatina a Židenice. Energii pro nabíjení elektrických vozidel bude Brno brát z vlastních zdrojů. Bude využíváno neustále rostoucí síť městské fotovoltaiky a provoz brněnské spalovny - Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO SAKO Brno). Velké dobíjecí středisko bude i v areálu svozové firmy, které bude zároveň sloužit i veřejnosti.

 

Technická specifikace elektrického vozidla Volvo FE Electric pro svoz odpadu

Hnací ústrojí: 2 elektromotory o max. výkonu 400 kW, dvourychlostní převodovka

Výkon: trvalý až 225 kW (300 k)

Kapacita akumulátorů: 265 kWh, 4 akumulátory

Doba nabíjení: 11 hodin střídavým proudem s příkonem 22 kW

Plné nabití: 2 hodiny stejnosměrným proudem 150 kW

Dojezd vozidla při -10°C: min. 70 km s maximálním využitím nástavby

Celková hmotnost soupravy: 27 000 kg                

Automatický vyklápěč: elektricky poháněný

Vyklápění pomocí hřebenu: pro nádoby od 110 l po kontejnery 1100 l

Další výbava: barevný kamerový systém s LCD monitorem v kabině řidiče, bezpečnostní hmotnostní čidla, bezpečnostní STOP tlačítka, zábleskové LED majáky, elektricky ovládaná okna, vyhřívané čelní sklo, vzduchem odpružená sedadla, servis podvozku Volvo je krytý servisní smlouvou Volvo Gold.