name | autoweek.cz

V USA požadují zákaz dovozu akumulátorů CATL a Gotion

V USA požadují zákaz dovozu akumulátorů CATL a Gotion

10.06.2024 | | Aktuality

Američtí zákonodárci vyzývají, aby čínské společnosti CATL a Gotion byly přidány na seznam zakazující dovoz jejich produktů z Číny. Uvádí to deník Wall Street Journal.

Čínské společnosti vyrábějící akumulátory CATL a Gotion High Tech by měly být okamžitě přidány na americký seznam zakazující dovoz jejich produktů. Uvedla to skupina republikánských zákonodárců, kteří tvrdí, že dodavatelské řetězce těchto společností používají nucenou práci.

 

Zákonodárci vyzvali, aby CATL a Gotion, které mají vazby na automobilky Ford a Volkswagen, byly přidány na seznam společností podle tzv. Ujgurského zákona o prevenci nucené práce. Seznam subjektů omezuje dovoz zboží vázaného na to, co americká vláda charakterizuje jako pokračující genocidu menšin v čínské oblasti Sin-ťiang. Peking jakékoli zneužívání popírá.

 

„Jakékoli tvrzení, že Gotion používá nebo souvisí s nucenou prací, je nepodložené a absolutně nepravdivé,“ uvedla společnost ve svém prohlášení pro agenturu Reuters a dodala, že výběr jejích partnerů je založen na přísných kontrolních mechanismech a hodnotících kritériích.

 

„Volkswagen Group China nemá žádné důkazy o porušování lidských práv v souvislosti se svými obchodními aktivitami v Číně,“ uvedl mluvčí společnosti VW agentuře Reuters. „Volkswagen tato obvinění také okamžitě prošetří tak, jak jsme to dělali i v minulosti,“ uvádí se dále v prohlášení. Volkswagen China Investment drží 26 % akcií v Gotion a zdůrazňuje, že pro žádné americké projekty nebo import nepoužívá žádné její produkty.

 

Společnost CATL v prohlášení uvedla, že obvinění proti ní jsou nepodložená a zcela nepravdivá a že pracuje plně v souladu s platnými zákony a předpisy. Obchodní vztahy s některými dodavateli, které byly citovány, už podle ní dávno skončily. Dr. Robin Zeng, předseda představenstva, generální ředitel a zakladatel společnosti CATL (na fotografii) prohlásil: „Pokud chceme vyřešit největší problémy lidstva, jako je klimatická změna, musíme nyní víc než kdy jindy spolupracovat. Musíme se spojit jako nikdy předtím, abychom se vypořádali s nejnaléhavějšími výzvami, a věřím, že otevřené inovace jsou klíčem k urychlení přechodu na zelenou energii.“

 

Foto: PR Newswire