name | autoweek.cz
VDA a Sixt kritizují předpis EU pro vozové parky
25.02.2026 | Vladimír Rybecký | Aktuality
Připravované předpisy EU, zejména pro firemní vozové parky, se setkávají s odporem velkých společností, jako je Sixt ale i organizací, jako Asociace německého automobilového průmyslu VDA.
Připravované předpisy EU, zejména pro firemní vozové parky, se setkávají s odporem velkých společností, jako je Sixt ale i organizací, jako Asociace německého automobilového průmyslu VDA.
Sixt a Asociace německého automobilového průmyslu VDA v dopisech adresovaných Spolkovému ministerstvu hospodářství a energetiky vyjadřují svou kritiku a staví se proti plánovaným předpisům.
Jádrem jejich odmítnutí je plánovaný systém kvót pro firmami registrovaná vozidla, který musí v budoucnu tvořit významný podíl vozidel s nulovými emisemi.
Podle Evropské komise by firmy měly do roku 2030 zajistit, aby 83 % jejich vozových parků tvořila tzv. vozidla s nulovými nebo nízkými emisemi (ZEV a LEV), tedy jen elektromobily a vozy s plug-in hybridním pohonem. To by v praxi znamenalo zákaz použití vozidel spalovacích motorů pro velké vozové parky do roku 2030. Autopůjčovna Sixt hovoří o „urychlení a zpřísnění zákazu spalovacích motorů“ a vnímá to jako náhlé dalekosáhlé opatření, které se předkládá o pět nebo i víc let dříve.
Podle současných předpisů bude od roku 2035 v EU povolena registrace nových osobních automobilů pouze s nulovými emisemi ve výfukových plynech, což se označuje jako zákaz spalovacích motorů, protože v praxi by byl nutný přechod na elektromobily a vozidla na vodík. Evropská komise tento svůj záměr ale chce zmírnit.
Asociace německého automobilového průmyslu VDA kritizuje pokračující snahu EU o regulaci firemních vozových parků a považuje její splnění za nereálné. Kromě velkých firemních vozových parků by to mělo dopad i na vozové parky pronajímaných vozů a vozidel v leasingu, čímž by se systém kvót rozšířil na velkou část vozového parku v EU. VDA varuje před rozsáhlým zaváděním těchto předpisů, které by podle jeho odhadů ovlivnilo významnou část vozového parku nových vozů.
EU pro splnění kvót počítá s kombinací elektromobilů a plug-in hybridů. Existuje však jen málo plug-in hybridních modelů, které splňují přísné cíle EU v oblasti emisí CO₂. Čísla vypočítaná společností Sixt a VDA naznačují, že požadavek Evropské komise by ve skutečnosti znamenal 83% kvótu pro elektromobily, což by výrazně omezilo flexibilitu a manévrovací prostor pro firmy.
Sixt se také obává, že plánovaná regulace by mohla vést k drastickému nárůstu cen pronájmu vozidel, protože vyšší výrobní náklady na auta s nulovými emisemi by se přenesly na koncové zákazníky. Dalším problémem je nedostatečná infrastruktura, zejména rychlonabíjecích stanic. Ty jsou pro autopůjčovny klíčové, protože letiště, kde se odehrává asi 50 % jejich obchodu, jsou dobíjecími stanicemi většinou nedostatečně vybavena.
Ilustrační foto: Newspressspain / Stellantis
Další články
© 2026 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz
