name | autoweek.cz

Velký zájem o solární elektromobil Sion

Velký zájem o solární elektromobil Sion

19.09.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Sono Motors hlásí 20 000 rezervací na jeho solární elektromobil Sion a rozšíření smlouvy o dodávkách poskytovateli předplatného pro automobily Finn.

Společnost Sono Motors zajistila 20 000 soukromých zákaznických rezervací pro svůj připravovaný solární elektromobil s průměrnou zálohou kolem 2000 eur. Naposledy mnichovský start-up nahlásil 19 000 rezervací v červenci.

 

Společnost Sono Motors představila produkční podobu Sionu v červenci. Výroba elektromobilu se solárními články v karoserii, která se o několik let zpozdila, má začít v druhé polovině roku 2023 u smluvního výrobce Valmet Automotive. Po náběhové fázi chtějí oba partneři během sedmi let vyrobit 257 000 kusů. Pětidveřový 410 cm dlouhý Sionu se podle původního plánu měl do sériové výroby dostat koncem roku 2019.

 

Vnější povrch Sionu se skládá ze 456 integrovaných solárních poločlánků. Energie generovaná solárními články by měla být schopna prodloužit dojezd umožněný 54 kWh akumulátorem z 305 km v průměru o 112 km až 245 km za týden. Akumulátor umožňuje nabíjecí výkon až 75 kW stejnosměrným proudem a až 11 kW střídavým. Technologie obousměrného nabíjení umožňuje integrování solárních článků Sionu a nabíjet elektronická zařízení, dům nebo další elektromobily výkonem až 11 kW.

 

Sono Motors v současné době v Mnichově poblíž sídla společnosti vyrábí malou sérii ověřovacích vozidel pro testovací program, který už začal. V příštích měsících mají tato vozidla projít praktickými testy v Evropě a USA. Ty zahrnují  homologaci pro provoz na veřejných komunikacích i nárazové testy, testy v různých klimatických zónách, optimalizaci solární technologie a její validaci a také vylepšování jízdní dynamiky na testovacích tratích a veřejných komunikacích.

 

„V zásadě jsme velmi pozitivní ohledně budoucnosti. Dostáváme pro Sion mnoho rezervací a v našem solárním podnikání vstupujeme do stále víc partnerství. Prodej se zvyšuje a zájem ze strany průmyslu je obrovský. Musíte stále hodně investovat, takže zisk se prozatím nedostavuje. To ale byl i případ dalších společností, které jsou dnes lídry světového trhu,“ řekl zakladatel a generální ředitel Sono Motors Laurin Hahn.

 

Mnichovský poskytovatel předplatného pro automobily Finn podepsal smlouvu o záměru se Sono Motors koupit další Sion. Po první nezávazné rezervaci 5500 dosud nedostupných solárních vozů v roce 2020 chce nyní nakoupit celkem 12 600 vozidel. Pro rok 2024 je pro Finn plánováno 100 vozidel a poté má být každý rok dodáno 2500 vozů, dokud nebude dosažen celkový počet 12 600. Očekávaná čistá prodejní cena Sionu se aktuálně pohybuje kolem 25 150 eur (617 000 Kč), i když původně se mířilo na cenu 16 000 eur plus akumulátor.