name | autoweek.cz

Vláda jednala o budoucnosti gigafactory v areálu Plzeň-Líně

Vláda jednala o budoucnosti gigafactory v areálu Plzeň-Líně

02.11.2023 | | Tiskové zprávy

Vláda Petra Fialy se na jednání ve středu 1. listopadu 2023 zabývala také dalším osudem projektu výstavby gigafactory v lokalitě Plzeň-Líně.

Vláda se seznámila s výsledkem jednání, které v pondělí 30. října vedli premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s CEO koncernu Volkswagen Oliverem Blumem ohledně projektu výstavby koncernové gigafactory na baterie do elektromobilů v plánované strategické průmyslové zóně Plzeň-Líně.

 

„Projekt gigafactory patří mezi strategické priority vlády a mít v česku celý řetězec od těžby lithia přes gigafactory, tedy výrobu baterií, až po finální produkty, je v našem zájmu. Zmínil jsem to i ve své představě restartu Česka a na tomto projektu budeme dál pracovat,“ konstatoval premiér Petr Fiala.

 

Pondělní jednání mělo dát vládě jasnou odpověď, jaký bude další osud plánované výstavby gigafactory v areálu současného letiště v Plzni-Líních. „Šéf firmy Volkswagen ocenil dosavadní spolupráci s českou vládou na projektu výstavby továrny na výrobu baterií pro elektrické vozy v Líních u Plzně. Tato lokalita se i díky tomu, co jsme jako vláda pro to ve spolupráci s Volkswagenem udělali, dostala do pozice v podstatě jediné zvažované lokality pro výrobu baterií v Evropě. Nicméně jak nás Oliver Blume informoval, tak z řady důvodů na straně koncernu Volkswagen, mimo jiné i kvůli pomalejšímu rozvoji prodeje elektroaut, nemohou v tuto chvíli učinit žádné rozhodnutí o další gigafactory v Evropě,“ shrnul výsledek schůzky předseda vlády.

 

„My nemůžeme dál čekat na rozhodnutí firmy Volkswagen, to znamená, že se soustředíme na jiné projekty výroby baterií v České republice. Pozemek v Plzni-Líních nemůžeme dále držet pro tento projekt,“ uvedl premiér Fiala. Výsledek jednání o výstavbě koncernové gigafactory v Česku nicméně podle ujištění představitelů Volkswagenu nijak negativně neovlivní budoucnost a další rozvoj automobilky Škoda Auto, která je klíčovou součástí české ekonomiky.