name | autoweek.cz

Volkswagen bude pokračovat ve španělském projektu

Volkswagen bude pokračovat ve španělském projektu

10.11.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Španělská značka koncernu Volkswagen Seat zahájí megaprojekt na výrobu elektricky poháněných vozidel a akumulátorů poté, co se podařilo překonat počáteční výhrady ohledně velikosti vládních dotací pro tento projekt.

Projekt strategického významu pro Španělsko pod vedením Seatu, kterého se zúčastní také 60 dalších společností napojených na koncern Volkswagen, předpokládá investici ve výši 10 miliard eur do přechodu španělského automobilového průmyslu k elektromobilitě a přeměnu země na evropské centrum pro výrobu elektrických vozidel a akumulátorů.

 

Španělská vláda minulý měsíc uvedla, že Seat (tzn. Volkswagen) obdrží 397,4 milionu eur z celkových 877 milionů eur státní dotace na první fázi programu financování elektrických vozidel PERTE s využitím fondů EU na obnovu po pandemii. Přestože největší alokaci obdržel Seat, Volkswagen tvrdil, že toto financování není dostatečné. Zatím není jasné, zda byla státní dotace navýšena. Pouze španělská média uvádějí, že regionální úřady nabídly další dotace a půjčky.

 

„Přijetí PERTE koncernem Volkswagen a Seatem je známkou našeho silného závazku vůči Španělsku a Evropě. Je to historický den pro nás všechny. Toto je první krok a nyní budeme pokračovat v hledání řešení pro rozvoj našeho ambiciózního plánu elektrifikace,“ řekl šéf Seatu Wayne Griffiths.

 

Koncern Volkswagen elektrifikuje výrobní závody Seatu Martorell a Pamplona a Španělsko bude mít svůj první závod na výrobu akumulátorů v Saguntu. Tento projekt vytvoří tisíce pracovních míst v zemi, která má jednu z nejvyšších nezaměstnaností v EU.

 

Španělsko je po Německu druhým největším výrobcem automobilů v Evropě. Plánuje využít fondy Evropské unie na pomoc při pandemii k posílení svého průmyslu. Vláda v Madridu uvedla, že v dalším kole dotací budou vyplaceny další více než 2 miliardy eur, aby byla poskytnuta pokračující podpora, kterou sektor potřebuje k úspěšnému zvládnutí elektrifikace.