name | autoweek.cz

Volkswagen e-Crafter

Volkswagen e-Crafter

22.09.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Volkswagen Užitkové vozy na výstavě IAA Užitkové vozy 2016 v Hannoveru představil koncept bezemisní rozvážkové dopravy v centrech měst e-Crafter, první elektricky poháněnou verzi modelu Crafter s dojezdem více než 200 km. První vozidla budou uvedena do provozu v roce 2017.
Od počátku vývoje nové generace modelu Crafter se počítalo i s elektricky poháněnou variantou. Stejně jako sériově vyráběné varianty se i studie e-Crafter s elektrickým pohonem vyznačuje robustností a vysokou užitečnou hmotností. Rozměry využitelného vnitřního prostoru nezměnily. Objem nákladového prostoru je 11,3 m3 s maximální využitelnou výškou 1961 mm. Šířka nákladového prostoru mezi podběhy je 1380 mm a maximální délka 4855 mm.
 
Elektromotor o výkonu 100 kW a točivý moment 290 N.m umožňuje vozidlu s celkovou hmotností 4250 kg dosáhnout nejvyšší rychlost 80 km/h při využití maximální užitečné hmotnosti 1709 kg.
 
Sada akumulátorů s celkovou kapacitou 43 kWh je uložena pod podlahou nákladového prostoru, ale objem nákladového prostoru zůstal beze změny. Umožňují dojezd 208 km. Při využití rychlonabíjecí techniky lze akumulátory nabít na 80 % kapacity během 45 minut.
 
Nákladový prostor splňuje požadavky kladené zejména na kurýrní, expresní a balíkové služby. Části podlahy jsou se systémem ProSafe pro zajištění nákladu. Zařízení Flex-Rack a regálový systém Globelyst je od společnosti Sortimo, která se specializuje na vnitřní vybavení lehkých užitkových vozidel.
 
Předseda představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy Dr. Eckhard Scholz při představení konceptu prohlásil: „Již v roce 2017 předáme první vozy e-Crafter do rukou zákazníků.“