name | autoweek.cz

Volkswagen hledá informátory

Volkswagen hledá informátory

02.11.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Podle německého tisku Volkswagen nabízí svým zaměstnancům amnestii před hrozbou výpovědi, pokud najatým vyšetřovatelům prozradí vše, co vědí o použití ilegálního software používaného k manipulaci s výsledky měření emisí NOx v USA.
Spolková kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena, že aféra Volkswagenu nepoškodí německý automobilový průmysl a vyzvala vedení Volkswagenu, aby své vyšetřování vedl s maximální transparentností: „Hodně záleží na tom, jak se Volkswagen s tímto případem vyrovná.“
 
Volkswagen ve své snaze zjistit, kdo vlastně rozhodl o tom, že se pro turbodiesely prodávané v USA bude používat ilegální software manipulující s chodem motoru při měření emisí, najal americkou právnickou firmu Jones Day a poradenskou společnost Deloitte.
 
Dosud už bylo suspendováno několik manažerů. Jenže mezi nimi je i šéf kontroly kvality Frank Tuch, který v době, kdy klíčové rozhodnutí o softwaru motorů EA 189 padlo, vůbec nebyl zaměstnancem Volkswagenu, protože jej koncernový šéf Martin Winterkorn angažoval až v roce 2010.
 
Suspendováni už byli také bývalý šéf vývoje Volkswagenu a poté Audi Ulrich Hackenberg , šéf vývoje motorů Heinz-Jakob Neusser (na jeho místo nastoupí Frank Welsch ze Škoda Auto) a bývalý šéf vývoje pohonných jednotek Volkswagenu a poté Porsche Wolfgang Hatz. Dále byli suspendováni bývalý šéf vývoje nízkoemisních motorů Volkswagenu Richard Dorenkamp a šéf vývoje vznětových motorů Falko Rudolph. O místo přišel i šéf skupiny auditorů a hlavní antikorupční pracovník Volkswagenu Peter Doerfler, nicméně v jeho případě to údajně nebylo v přímé souvislosti s aférou.
 
Jenže zatím u žádného z těchto manažerů resp. inženýrů nebylo k jejich suspendování podáno žádné oficiální vysvětlení. Podle německých médií proti žádnému z nich ale zatím nejsou žádné důkazy o jejich spojení s vývojem resp. používáním ilegálního software, takže Volkswagen by mohl čelit z jejich strany i soudním žalobám.
 
Jak uvádí agentura Reuters s odvoláním na noviny Süddeutsche Zeitung, Volkswagen na nátlak vyšetřovatelů nabízí svým zaměstnancům amnestii, pokud odhalí, kdo všechno o používání ilegálního softwaru věděl. Amnestie se ovšem netýká vrcholných manažerů koncernu a členů představenstva. Nabídka znamená, že ti, kteří vyšetřovatelům poskytnou informace o ilegálním softwaru, nepřijdou o své zaměstnání a nebudou nijak potrestáni.
 
Německá média odhadují, že pro přípravu ilegálního software bylo potřeba 10 až 30 inženýrů. Volkswagen veškeré informace německého tisku odmítá komentovat do ukončení vyšetřování.