name | autoweek.cz

Volkswagen integruje do aktuálních modelů ChatGPT

Volkswagen integruje do aktuálních modelů ChatGPT

10.01.2024 | Vladimír Rybecký | Trendy

Volkswagen na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představuje novou funkci vyvinutou ve spolupráci s technologickým partnerem Cerence. ChatGPT bude k dispozici v modelech značky Volkswagen s elektrickými i spalovacími motory.

Volkswagen na veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) 2024, který se koná v Las Vegas, ve světové premiéře představuje první vozidla, do jejichž hlasového asistentu IDA je integrován chatbot ChatGPT využívající umělou inteligenci. V Las Vegas jsou vystaveny elektromobil ID.7 a zatím maskovaný modernizovaný Golf ve verzi GTI.

 

Ve všech modelech značky Volkswagen, které disponují hlasovým asistentem IDA, budou mít zákazníci přímý přístup k neustále rozšiřované databázi umělé inteligence. Základem nové funkce je program Cerence Chat Pro technologického partnera Cerence Inc. Volkswagen je prvním mainstreamovým výrobcem automobilů, který bude ChatGPT nabízet v sériové výbavě mnoha modelů, od druhého čtvrtletí 2024.

 

Nový chatbot bude značka Volkswagen nabízet ve spojení s nejnovější generací informačního a zábavního systému v následujících modelech: ID.7, ID.5, ID.4, ID.3, Tiguan, Passat a Golf. Integrace technologie ChatGPT do pozadí hlasového asistentu značky Volkswagen nabízí velké množství nových možností dalece přesahujících dosavadní hlasové ovládání. K chatbotu budou mít přístup aktuální modely značky Volkswagen i ostatních koncernových značek na základě platforem MEB a MQB evo vybavené hlasovým asistentem.

 

Hlasovým asistentem IDA lze ovládat například informační a zábavní systém, navigaci a klimatizaci nebo zjišťovat odpovědi na dotazy týkající se všeobecných témat. Umělá inteligence bude v rámci svých neustále rozšiřovaných možností schopna poskytovat mnoho dalších informací, které mohou být přínosem právě při cestování automobilem, obohacovat rozhovory nebo přinášet odpovědi na dotazy aniž by řidič musel odvracet zrak od dění na silnici.

 

Zákazníci značky Volkswagen mohou používat hlasový asistent IDA tak, jak jsou zvyklí. Nemusejí si zřizovat žádný nový účet, instalovat novou aplikaci, ani aktivovat ChatGPT. Stačí vyslovit „Ahoj IDA“ nebo digitální asistent aktivovat tlačítkem na volantu. IDA automaticky zváží, zda má být realizována funkce vozidla, vyhledán cíl, nebo změněna teplota.

 

Až pokud by systém značky Volkswagen nebyl schopen na dotaz odpovědět, dojde k jeho anonymizovanému předání umělé inteligenci, která odpoví prostřednictvím známého hlasu Volkswagenu. ChatGPT přitom nezíská žádný přístup k datům vozidla. Dotazy a odpovědi jsou v zájmu nejlepší možné ochrany dat bez odkladu smazány. Uvedené funkce umožní program Cerence Chat Pro, který používá velký počet zdrojů včetně technologie ChatGPT. Nový program je dokonale integrován do funkcí IDA, aby jej mohli řidiči snadno ovládat.