name | autoweek.cz

Volkswagen proměnil Passat v crossover

Volkswagen proměnil Passat v crossover

23.11.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Passatu se už v nejrůznějších podobách prodalo přes 15 milionů kusů. Už brzy tato modelová řada přijde o svou nejvíce reprezentativní podobu, z níž bude už jen CC. Dostane ale novou verzi s velkým potenciálem - Volkswagen Passat Alltrack.

Koncern Volkswagen udělal díru do světa s crossovery značky Audi pod jménem Allroad. Také Škoda Octavia Scout se úspěšně vydala podobnou (ne)cestou. Není důvod, proč by se něco podobného nemohlo podařit i u Volkswagenu s Passatem, byť jméno Alltrack zní poněkud kostrbatě.

Crossover z Passatu vznikl jen s karoserií kombi, tedy na bázi Passatu Variant. K jeho podobě přidal nové nárazníky, rozšířenými podběhy a bočními prahy. K tomu se přidává zvýšená světlá výška ze 135 na 165 mm a velká litá kola 18\". Díky tomu má zvětšené nájezdové a přechodový úhel.

Pro Passat Alltrack budou k dispozici dva přeplňované zážehové motory TSI s přímým vstřikováním benzinu a výkony 118 kW (160 k) resp. 155 kW (210 k) a dva turbodiesely TDI 103 kW (140 k) a 125 kW (170 k). S motory TDI o výkonu 125 kW a TSI se 155 kW bude sériově s trvalým pohonem všech kol 4Motion se spojkou Haldex a dvouspojkovou převodovkou DSG. Pro motor TDI 103 kW bude pohon všech kol na přání. Pro vylepšení schopností jízdy v terénu bude vybaven i off-road režimem, který po stisknutí tlačítka aktivuje asistent pro jízdu ze svahu a pozmění charakteristiku ABS a elektronické uzávěrky diferenciálu EDS. U verzí s převodovkou DSG se změní i její charakteristika a zablokuje se samočinné přeřazení na vyšší rychlostní stupeň při použití režimu s manuálním ovládáním.

Volkswagen Passat Alltrack se zanedlouho představí na autosalonu v Tokiu a do prodeje má přijít počátkem příštího roku, ale čeští motoristé si na něj počkají až do podzimu 2012.