name | autoweek.cz

Volkswagen snižuje výrobu elektromobilů

Volkswagen snižuje výrobu elektromobilů

17.11.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Volkswagen omezuje počet směn v továrně ve Cvikově kvůli nedostatečné poptávce po zde vyráběných elektromobilech ID.3 a Cupra Born.

Volkswagen snížil počet směn ve svém závodě na výrobu plně elektrických vozů v německém Cvikově aby udržel rentabilitu produkce v reakci na slabou poptávku po elektromobilech. Z předchozího třísměnného provozu omezil výrobu na dvě směny v hale 5, kde se vyrábějí vozy Volkswagen ID.3 a Cupra Born. „Toto rozhodnutí zajišťuje produktivní provoz a budoucí životaschopnost závodu,“ uvedl mluvčí VW.

 

V září Volkswagen oznámil, že v závodě ve Cvikově sníží počet zaměstnanců. Jde o první koncernový závod kompletně přestavěný na výrobu elektromobilů. V říjnu automobilka kvůli problémům s dodávkami trakčních elektromotorů dočasně ve Cvikově zastavila výrobu modelů Audi Q4 E-tron, Audi Q4 Sportback E-tron a také modelů VW ID.4 a VW ID.5.

 

Analytici automobilového průmyslu předpovídají pro příští dva roky pokles poptávky po elektromobilech v souvislosti se snižováním resp. ukončením státních dotací na tyto vozy.

 

Zpomalující se poptávka po elektromobilech ovlivňuje i pracovníky dalších automobilek. Řada smluv s dočasnými zaměstnanci nebyla prodloužena, zatímco mnozí zaměstnanci bez stálé pracovní smlouvy se obávají o svá místa. „Cílem je dosáhnout nyní co nejlepší uspořádání. Máme ale obavy, kam nás tato cesta zavede,“ řekl pro Automobilwoche zástupce odborů IG Metall ve Cvikově Thomas Knabel.