name | autoweek.cz

Volkswagen ukazuje velký elektrický sedan

Volkswagen ukazuje velký elektrický sedan

04.01.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Na veletrhu CES v Las Vegas Volkswagen ukazuje pokračující směřování svých elektricky poháněných vozidel k velkým, luxusním vozům s extrémním dojezdem. Prototyp sedanu ID.7 by se mohl stát nástupcem Passatu či Arteonu a jeho dojezd by měl potěšit řidiče služebních vozů.

Tři roky po premiéře modelu ID.3, který měl přinést podobnou revoluci v mobilitě jako Brouk a Golf, se Volkswagen nezadržitelně posouvá do pozice výhradního výrobce elektromobilů. Prodal už přes půl milionu modelů řady ID rozdělených postupně od ID.3 až po minibus ID. Buzz.

 

Na veletrhu CES v Las Vegas šéf značky Thomas Schäfer odhalí pestře maskovaný prototyp ID.7, reprezentační model, který se na jaře ukáže bez maskování a posléze v létě přijde do prodeje. Jako aerodynamický fastback ve stylu Modelu S se pokusí stát se nejvýznamnějším rivalem Tesly aby naplnil sen nedávno vypuzeného koncernového šéfa Herberta Diesse.

 

Novinka přichází s typickým aerodynamickým designem rodiny ID, který však, na rozdíl od jejích ostatních členů, nesměřuje vzhůru mezi crossovery, ale do podoby tradičního téměř pětimetrového sedanu s takřka třímetrovým rozvorem náprav (297 cm) řadícím se mezi modely Passat a Arteon. Orientaci na zákazníky vyhledávající komfort při dlouhých cestách dokládá i slibovaný dojezd přes 700 km. Volkswagen uvádí, že tímto nejnovějším modelem, založeným na platformě MEB, reaguje na zpětnou vazbu od zákazníků. Zdá se tedy, že mezi stále bohatšími kupujícími už není zájem o malá auta…

 

„S novým ID.7 završujeme naše portfolio e-modelů. Sedan nabídne špičkovou techniku ​​a kvalitu. ID.7 je jedním z deseti nových elektricky poháněných modelů, které uvedeme na trh do roku 2026. Náš cíl je mít pro zákazníky správnou nabídku v každém segmentu,“ řekl generální ředitel značky Volkswagen Thomas Schäfer. Uvidíme tedy, kdy bude i verze kombi jako u Passatu.

 

V základní výbavě nabídne ID.7 řadu inovací, včetně nového konceptu displeje, head-up displeje s rozšířenou realitou, 15“ obrazovky, nových ovladačů klimatizace integrovaných do informačního a zábavního systému atd. Nový koncept klimatizace s inteligentními výústkami nabízí různé funkce - rozpozná blížícího se řidiče na základě jeho klíčku a začne ochlazovat interiér v horkých letních dnech nebo vytápět v chladných dnech ještě než nastoupí. Nově navržené inteligentní ventilační otvory ovládají proudění vzduchu a dynamicky se chvějí, aby byl vzduch co nejrychleji distribuován do velkého prostoru.

 

ID.7 má být uveden na trh na třech hlavních trzích v Číně, Severní Americe a Evropě. Pro evropský trh se bude vyrábět v Emdenu spolu s SUV ID.4. Jako první bude produkční verze uvedena v Číně - už v druhé polovině roku 2023.