name | autoweek.cz

Volkswagen zahání manažery zpět do kanceláří

Volkswagen zahání manažery zpět do kanceláří

06.11.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Zaměstnanci Volkswagenu se loučí s velkorysým pravidlem home office: místo jednoho dne v týdnu budou vedoucí pracovníci a manažeři docházet do kanceláře čtyřikrát týdně.

Vedení Volkswagenu přivádí své manažery zpět do kanceláří. Namísto jednoho dne v týdnu by měli vedoucí zaměstnanci opět docházet do práce čtyřikrát týdně. Změna platí od 1. listopadu ve čtyřech výrobních závodech ve Wolfsburgu, Emdenu, Osnabrücku a Cvikově a ve vývojovém oddělení v sídle společnosti ve Wolfsburgu. Postiženo tím je několik tisíc zaměstnanců, včetně mnoha pracovníků ze středního managementu.

 

„Abychom mohli optimálně navrhnout hybridní práci, je důležité vytvořit správnou rovnováhu mezi mobilní prací a prací v kanceláři. Volkswagen proto i nadále nabízí svým zaměstnancům možnost pracovat na dálku, pokud to práce umožňuje,“ řekla mluvčí VW.

 

Dosud měl Volkswagen velkorysé pravidlo home office pro kancelářské pracovníky, kteří se přímo nepodíleli na výrobě: plánoval se pro ně pouze jeden docházkový den v týdnu, který bylo možné absolvovat i jednou měsíčně jako čtyřdenní blok. Volkswagen zavedl tento režim v březnu 2022, kdy skončil obecný požadavek na domácí práci během pandemie. Mnoho externích zaměstnanců využilo nařízení k práci primárně ze svého hlavního bydliště, které bylo často daleko, a někteří díky tomu opustili svůj druhý domov ve Wolfsburgu.

 

Generální ředitel Oliver Blume a šéf značky Thomas Schäfer, který každý týden přilétá do Wolfsburgu letadlem ze svého hlavního bydliště v Irsku, dlouhodobě prosazují, aby zaměstnanci byli opět na místě častěji.

 

Odklon od velkorysého přístupu byl podle firemních kruhů odůvodněn zajištěním uvedení nových produktů na trh a prací na plánovaném programu efektivity, což vyžaduje větší přítomnost pracovníků na místě. Návrh programu efektivity, se kterým chce VW ušetřit 10 miliard eur, je v současné době v jednání s odbory, přičemž výsledky by měly být k dispozici do konce roku.

 

Podniková rada uvedla, že současná firemní smlouva o mobilní práci se nebude měnit. Ta již umožňuje až čtyři dny docházky týdně. „Ale platilo a stále platí: nikdo nemá obecně nárok na určitý počet dní mobilní práce. Přesně tak to bylo dříve a přesně tak je to i nyní,“ řekl mluvčí rady. Přesná realizace musí být vždy přizpůsobena provozním potřebám.