name | autoweek.cz

Všechny oči upřeny na řidičské průkazy

Všechny oči upřeny na řidičské průkazy

27.02.2024 | | Doprava

Přehled informací Euractivu o dopravě v Evropě připravil Jonathan Packroff.

Pokud máte v peněžence řidičský průkaz, možná budete tento týden muset věnovat trochu pozornosti Štrasburku, kde má Evropský parlament plenární zasedání. EU chce aktualizovat pravidla pro národní řidičské průkazy především proto, aby umožňovaly jejich digitální verze. Aktualizace se však ukázala jako kontroverzní, protože otevřela Pandořinu skříňku.

 

Budou smět teenageři řídit kamiony? Budou si senioři muset každých pár let obnovovat řidičský průkaz a podstupovat k tomu lékařskou prohlídku? Budou nové kategorie pro traktory?

 

Ale mějte prosím na paměti, že toto je EU – takže ať už parlament rozhodne jakkoli, konečná pravidla budou muset být vyjednána s členskými státy, které se již rozhodly, že chtějí o věcech i nadále rozhodovat samy.

 

Co potřebujete vědět z posledního týdne:

 

Zákonodárci EU čelí kontroverznímu hlasování o lékařských prohlídkách řidičů

Evropští zákonodárci se chystají projednat pozměněnou verzi směrnice o řidičských průkazech v úterý 27. února, přičemž rozhodnutí parlamentu změnit pravidla týkající se řidičských průkazů se stále utápí v debatě o tom, zda zavést povinné lékařské prohlídky pro držitele řidičských průkazů.

 

Francouzští komunisté a zelení kritizují plány EU zavést „povolení pro traktory“

Francouzští komunističtí a zelení poslanci vyzvali zákonodárce EU, aby se v hlasování příští týden postavili proti zavedení nových povolení k řízení traktorů jako součásti revidované směrnice EU o řidičských průkazech.

 

Berlín zavádí „milníkové“ strategie k trvalému zachycování a odstraňování CO2

Německo změní svůj zákon o ukládání CO2 aby usnadnilo přepravu tohoto plynu, sleduje zachycování uhlíku v průmyslu a energetice a zároveň podniká kroky, aby se po roce 2050 stalo zemí se zápornými emisemi.

 

Chorvatsko s využitím stávajícího mostu financovaného EU postaví dálnici do Dubrovníku, která bude obcházet Bosnu

Chorvatsko zahajuje stavbu posledního úseku dálnice spojující hlavní město Záhřeb a Dubrovník na jižním cípu Jadranu. Zdá se, že dálniční trasa objede území sousední Bosny a Hercegoviny a využije most Pelješac financovaný EU, který od roku 2022 spojí daleký jih Chorvatska se zbytkem země a EU.

 

Šefčovičův plán spojit průmysl EU a zelené politiky

Žhavým tématem měsíce v Bruselu je průmyslová konkurenceschopnost a její užší propojení s evropským Zeleným údělem. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který byl loni pověřen vedením portfolia Green Deal, má svůj plán.

 

Německý Habeck obviňuje Putina z propadu průmyslu

„Za současnou ekonomickou slabost Německa může především zpomalení globálního obchodu a následky ruského útoku na Ukrajinu,“ řekl ministr hospodářství Robert Habeck, když prezentoval ekonomické prognózy.

 

Dohoda EU o zlepšení kvality ovzduší není v souladu s normami WHO

Prozatímní dohoda o nových pravidlech pro kvalitu ovzduší v celé EU je vítána jako krok vpřed, přestože není v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace WHO.