name | autoweek.cz

Vyjádření ACEA k dohodě o Euro 7

Vyjádření ACEA k dohodě o Euro 7

18.12.2023 | | Tiskové zprávy

Průmysl vítá jistotu plánování, ale upozorňuje na technickou a investiční náročnost.

Asociace evropských výrobců automobilů ACEA bere na vědomí třístrannou dohodu o Euro 7, která představuje významný milník v evropském i světovém stanovení emisních norem pro osobní automobily, dodávky, nákladní automobily i autobusy a poskytuje jistotu pro plánování do budoucna.

 

„Přestože úplné podrobnosti pochopíme až poté, co budeme moci posoudit celý dokument, poznamenáváme, že meziinstitucionální vyjednavači se v zásadě rozhodli upřednostnit požadavky orientované na budoucnost, jako jsou emise brzd pro lehká užitková vozidla a požadavky na akumulátory elektrických vozidel. Výrazně se zpřísnily také emisní limity výfukových plynů a testovací postupy pro těžká nákladní vozidla,“ uvedla generální ředitelka ACEA Sigrid de Vriesová.

 

Evropský automobilový průmysl vítá jistotu plánování. „Abychom zajistili potřebné dodací lhůty, počítáme nyní s podporou Evropské komise, abychom co nejrychleji dostali robustní sekundární legislativu. Je důležité poznamenat, že mnoho nových ustanovení přináší významné technické a investiční požadavky v klíčové době transformace mobility s nulovými emisemi. Vzhledem k tomu, že o klíčových prvcích se teprve rozhodne prostřednictvím sekundární legislativy, budeme i nadále pracovat na zajištění realistické Euro 7 v rámci omezení stanovených primární legislativou,“ dodala de Vriesová.

 

De Vriesová také uvedla: „Neměli bychom podceňovat obrovský pokrok, kterého dosáhli evropští výrobci vozidel při snižování emisí znečišťujících látek ze silniční dopravy. Mezi první normou Euro a první verzí Euro 6 byly emise skutečně sníženy o více než 90 %. Největšího zlepšení kvality ovzduší bude dosaženo výměnou starších vozidel na silnicích EU a rychlou elektrifikací.“